Wartość psa w ludzkim życiu

Wśród rzędu różnorakich gatunków, które usługują jako zwierzęta towarzyszące człowiekowi, czworonogi są pod różnymi aspektami ponadprzeciętne. Już na przełomie XX wieku, badanie szkolnych wypracowań dzieci o zwierzętach domowych, wykazało znakomitą sławę czworonogów. Milusińscy w ankiecie uwydatniły nadzwyczaj wyjątkową uwagę zapewnianą im przez ich psy z wyrażeniami takimi jak: „on mnie lubi”, „pilnuje mnie”, „łazi ze mną”, „zabezpiecza mnie”, „szczeka kiedy powracam do domu ze szkoły?, ?jest trafny dla mnie? i tak dalej.

Milusińscy doceniły zdolność czworonoga do manifestowania miłości plus przywiązania. Emocje te odbierały w szczególności w tym, że piesek podskakuje na ich widok, lata dookoła, macha ogonkiem i chce się zabawiać. Co więcej wielu wyliczyło, że piesek dotrzymywał im towarzystwa i zabawiał się z nimi, podczas gdy były samotne albo melancholijne. Dużo z tych wczesnych obserwacji zostało zatwierdzonych przez skutki najnowszych badań. Psy wyszukują u opiekunów wspólnego kontaktu także darzą ich uczuciem, które nie jest uzależnione od ich wizerunku czy odnoszonych przez nich sukcesów. W konsekwencji psy mogą zagwarantować swoim opiekunom odczucie definitywnej aprobaty dodatkowo w tym samym czasie, zwiększyć uczucie człowieka do psa. Poniektóre cechy sprawiają, iż czworonogi są idealnymi kompanami człowieka. Modyfikują one rzeczowe przywiązanie do osób co więcej trwają w sąsiedztwie albo w kontakcie fizycznym z ich właścicielami jakby połączone niedostrzegalną smyczą. Czworonogi mogą być szczególnym towarzystwem dla dzieci jak również dorosłych. Reagują na potrzeby i świadczą bezkrytyczną sympatię; mogą usługiwać jako chwilowe cele i źródło bezpieczeństwa dla małego dziecka, będącego z dala od matki. Dzieci na ogół używają swoich pupili w charakterze pokrzepienia, kiedy nudzą się, są samotne bądź nieszczęśliwe. Dzieci z zaburzeniami szczególnie mocno wiążą się ze zwierzętami traktując je jako istotne źródło poparcia.

Levinson był jednym z pierwszych, który zasugerował, że psy mogą być wykorzystane w leczeniu dzieci oraz dorosłych z zaburzeniami emocjonalnymi. Jednakże studiując wskaźnik doznania pacjentów z wieńcowymi chorobami serca, Friedmann oznajmił, że posiadacze psów (jak również ogólnie właścicieli zwierząt domowych) maja większe szanse na to, że przeżyją dłużej aniżeli rok. Żaden inny osobnik z rodziny ssaków, nie odznaczył się analogicznie w naszym życiu.

Mimo, iż zainteresowanie różnorakimi gatunkami narasta coraz bardziej, to obok kotów, papug, świnek morskich, czy nawet węży, położenie naszego czworonożnego przyjaciela jest dalej niezagrożona i nigdy nie ulegnie zmianie. Dodatkowo polecamy: Szkolenie psów Kraków