Dla czworonoga zima to okres głównie kluczowy i nie prawię w tym miejscu jedynie o tzw. psach podwórkowych, przysznurowanych do stodoły i skazanych na chłodne dni. W głównej mierze chodzi mi o mało zaadaptowane do niniejszego rodzaju warunków pogodowych – nasze mieszczańskie ?kanapowce?.
Nie wszyscy jako że mają świadomość, iż nie tylko zbiorowość ludzka doświadczają w tym okresie stopnie depresyjne. Dla psów również jest to czas, w którym stają się one ospałe, zafrasowane, ot tak pozbawione werwy. Zatem aby ?polepszyć polot? naszemu czworonogowi, oraz tym samym stawić czoła prywatnej zimowej ponurości;) powinno się wzmóc ilość wspólnej przyjemności, a co za tym idzie dawki ruchu na orzeźwiającym powietrzu. Jak najbardziej, jak ze wszystkim należy utrzymać zdrowy intelekt, przeto pamiętajmy iż wszelkiego gatunku aktywność z czworonogiem winna być zharmonizowana do jego osobniczych potrzeb.
W istocie, wiemy stąd, iż zabawa oczywiście jest czworonogom do rozradowania konieczna.
Co jednak kiedy wychodzimy z czworonogiem tylko na mały spacer?
Wielu posiadaczy psów ze strachu przed tym, że ich pieszczoch przeziębi się owija go w różnego gatunku mniej lub bardziej praktyczne ubranka. Jednak czy bezspornie jest to nieodzowne? Jeśli posiadasz bernardyna, husky?ego czy też owczarka niemieckiego, wdzianko jest rzecz jasna zbyteczne, rasy te albowiem, za sprawą swojej sierści znakomicie radzą sobie z słabymi temperaturami. Aczkolwiek nie chodzi w tym miejscu wyłącznie o długość sierści, bowiem nie każde gładkowłose rasy potrzebują ?ponadprogramowego wspomożenia?;) Nierzadko bowiem u ras długowłosych jak np. u lhasa apso czy też shi tzu wykorzystuje się kubraczki dla zabezpieczenia ich sierści przed śniegiem, który powoduje sklejanie się sierści, a co za tym idzie ból w okolicach brzucha takiego malucha.
Ważniejsze od tego czy i które ubranko założyć czworonogowi, jest bezspornie pielęgnowanie łapek w czasie podczas gdy to nasze deptaki posypywane są solą i innymi substancjami. Ziąb w połączeniu ze żrącą solą niesie nieraz bolesne skaleczenia. Toteż jeżeli masz psa o szczególnie wrażliwych łapach możesz zastosować farmaceutyki zapobiegających niniejszego rodzaju urazom. W tym celu testuje się wazelina lub zwykła oliwka, które możesz używać przed dowolnym spacerem. U ras długowłosych całkiem kluczowe jest wszakże przycinanie włosów między palcami, albowiem śnieg który przymocowuje się do nich podczas spaceru, zawiązuje bryły ograniczające poruszanie się.
Dlatego gdy uprzednio wkomponujemy w życie naszych psów podane wyżej wskazówki, podążajmy na spacer i cieszmy się wspólnymi śnieżnymi przygodami.
Dodatkowo polecamy:Szkolenie psów Kraków