Według ogólnych szacunków przyjmuje się, że około sześćdziesięciu procent kosztów utrzymania domu stanowią wydatki na jego ogrzewanie. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego rodzaj ogrzewania oraz świadomość, jakie cechy domu wiążą się z minimalizowaniem strat ciepła.
Rośnie nacisk, jaki kładzie się na energooszczędność. Obecnie to już nie tylko moda. Projekt domu jednorodzinnego, który jest energooszczędny to skarb nie tylko dla portfela właściciela ale także dla środowiska.
Generalnie z mniejszą powierzchnią domu wiążą się mniejsze straty ciepła. Ponadto domy piętrowe i z poddaszem użytkowych charakteryzuje mniejsza utrata ciepła w odniesieniu do powierzchni użytkowej niż dom parterowy. Nie bez znaczenia pozostaje również kształt budynku ? zwarta bryła budynku redukuje ryzyko powstania mostków termicznych. Wszelkie wykusze, balkony i lukarny mogą zdobić budynek, jednak znacznie windują związane z nim koszty.
Ułożenie względem stron świata to druga, oprócz kształtu, cecha która wpływa na zachowanie ciepła. Jeżeli nie wyobrażamy sobie salonu bez oszklonego wyjścia na taras lub przytulnej sypialni bez lukarny ? warto wybrać taki projekt domu, w którym znajdować się będą one na południowej elewacji. Straty ciepła spowodowane zwiększoną powierzchnią przegród zostaną wówczas zbilansowane przez nasłonecznienie. Od strony północnej warto umieścić takie pomieszczenia jak garaż, spiżarnia, składziki, które nie wymagają ciągłego ogrzewanie.
Kwestią nie do przecenienia jest odpowiednie zaizolowanie termiczne budynku. Niestety, ale oszczędzanie na jakości czy grubości materiałów izolacyjnych na ściany, podłogi na gruncie to strategia krótkoterminowa. Warto zainwestować również w solidne okna oraz drzwi zewnętrzne ? te o najniższych współczynnikach U, odpowiednio zamocowane, już po kilku latach użytkowania zapewnią zwrócenie się kosztów ich instalacji.
Warto postawić na możliwie najbardziej wydajny system ogrzewania: kotły kondensacyjne o wysokiej sprawności, kolektory słoneczne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, pompy ciepła w systemie ogrzewania niskotemperaturowego. W przypadku zastosowania odnawialnych źródeł energii koszty instalacji pompy lub kolektorów wydają się spore, jednak czas zwrotu nakładów w zależności od kubatury domu to okres od kilka do kilkunastu lat, a obecnie dostępne są programy umożliwiające dofinansowanie do 50% wartości inwestycji tego typu.
Co racja to racja, jeśli postawi się na „wydajny system ogrzewania: kotły kondensacyjne,kolektory słoneczne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej”, czy pompy ciepła (choćby popularne ostatnio sofathy a dumarchwentu), to rzeczywiście można na tym bardzo dobrze wyjść.