Kilka słów o właściwych aparatach słuchowych

Podstawową gałęzią zajmującą się modyfikowaniem różnorakiego typu ubytków poprzez użycie materiałów zastępczych jest protetyka słuchu. Aparaty słuchowe zupełnie wewnątrzkanałowe to najmniejszy dostępny na rynku rodzaj narzędzi słuchowych. Aparat ten jest prawie niezauważalny w uchu. Wszystkie części znajdują się się w małej obudowie, która wpasowuje się głęboko w przewód słuchowy. Instrumenty te są zalecane dla każdego ucha osobno, jednak są zalecane dla osób, których przewód słuchowy jest wystarczająco obszerny by umiejscowić w nim przyrząd. Ponieważ, Dlatego, że aparaty te są zaopatrzone w bardzo miniaturowe baterie, ich obsługa wymaga pewnej zwinności. Aparaty dokładnie wewnątrzkanałowe nie są właściwym wyjściem dla ludzi, których wada słuchu jest duża.

Dla osób z mniejszą wadą oferuje się aparaty uszne wewnątrzkanałowe. Są one też umieszczane w kanale usznym. Ich baterie są trochę większe. Ten rodzaj przyrządów jest zalecany dla niewielkich i średnich ubytków słuchu.

Następny rodzaj aparatów, instrumentów, oferujących szanse na nowy słuch dla ludzi z przypadłościami tego rodzaju jest instrument zauszny. Jest on umiejscowiony na zewnątrz ucha i złączony jest wężykiem z wkładką uszną. Wkładka mieści się w uchu, instrument za uchem. Każdą wkładkę dopasowuje się indywidualnie po wcześniejszym dopasowaniu kształtu z ucha.