Wybieramy położenie domu

Dla wielu ludzi najważniejsza w budowie domu nie jest okolica, w której się znajduje, wygląd budynku czy kształt działki. A przynajmniej nie są to priorytetowe sprawy. Grupa ludzi o której mowa zwraca się raczej ku temu by ich dom przede wszystkim był odpowiednio nasłoneczniony i by w przyszłości nie trzeba było wydawać zbyt dużych pieniędzy na prąd.

Odpowiednie wybudowane domu, tak by wszystkie pomieszczenia miały odpowiednie parametry związane z naświetleniem nie jest jednak takie łatwe jakby mogło się wszystkim wydawać.

Dobre ułożenie domu to także inwestycja jeśli chodzi o jego późniejsze odsprzedanie. Nikt bowiem nie kupi od nas nieruchomości źle zaprojektowanej, z wiecznie ciemną kuchnią czy salonem.

Prawo budowlane jest pod tym względem bardzo rygorystyczne.

Od czego zacząć?

Oczywiście od projektu. Bez niego nic nie zdziałamy. Owszem architekt powinien uwzględnić w nim nasze prośby i zamierzenia co do wykorzystania powierzchni mieszkalnej, ale powinien także doradzić nam jak wszystko zaprojektować by rzeczywiście całość spełniała wymogi budowlane.

Nie idźmy zatem w zaparte jeśli architekt namawia nas do innego rozwiązania aniżeli tego, które my sami zaproponowaliśmy. Wysłuchajmy go i poszukajmy złotego środka, tak by obie strony były zadowolone.

Większość domów buduje się tak, by wejście znajdowało się od północy lub wschodu. Pokoje dzienne w takim domu usytuowane są z kolei na południe lub zachód.

Skąd takie ułożenie? Wiąże się to z dużą oszczędnością energii elektrycznej oraz ogrzewania.

Salon od południa to o tyle dobre rozwiązanie, że słońce wpada przez duże okna przez całe popołudnie, tym samym pomieszczenie jest długo oświetlone naturalnymi promieniami słonecznymi.

Dobra kuchnia to ta, która z kolei położona jest na wschód lub północ. Jasno jest wówczas w porze śniadania, czyli wówczas gdy wspólnie siadamy do stołu. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie? Bo słońce oświetla pomieszczenie rano a nie np. w ciągu dnia, kiedy to latem raczej wolimy odczuwać chłód aniżeli gorące powietrze podczas gotowania obiadu.

Ogólnie wszystkie pomieszczenia, w których raczej przebywa się po południu powinno się planować po południowej stronie domu. Tam bowiem słońce dociera najpóźniej. Takim pomieszczeniem może być sypialnia, czy nawet salon.

Sypialnia dodatkowo może być usytuowana od strony wschodniej tak by można było budzić się razem ze słońcem.

Dobre ułożenie domu nie jest oczywiście proste. Rzadko udaje się tak rozplanować wszystkie pomieszczenia by być w pełni zadowolonym. Warto zatem myśleć priorytetowo. Postawić szczególnie na kuchnie i salon, bo w końcu to w tych dwóch pomieszczeniach spędzamy najwięcej czasu.

Na drugi plan natomiast możemy odsunąć sypialnię, czy pomieszczenia pomocnicze.

Pamiętajmy jednak, że od dobrego rozplanowania pomieszczeń zależy nasze samopoczucie oraz późniejsze użytkowanie domu.

Be the first to comment on "Wybieramy położenie domu"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.