Kto może prowadzić biuro rachunkowe?

Osoby, które chcą założyć biuro rachunkowe, często zastanawiają się, jakie wymagania muszą spełnić. Jeszcze do niedawna zawód księgowego poddany był licznym obostrzeniom i mogły go wykonywać jedynie te osoby, które posiadały certyfikat Ministra Finansów. Od 2014 roku księgowością może zajmować się praktycznie każdy. Musi przedtem jednak spełnić kilka warunków.

Kto może prowadzić biuro rachunkowe?

Uwolnienie zawodu księgowego oznacza w praktyce tyle, że podjąć się tego zajęcia może każda osoba. Wystarczy, że posiada ona pełną zdolność do czynności prawnych oraz nie była wcześniej karana za popełnione czyny określone w ustawie o rachunkowości.

Każda osoba, która chce otworzyć biuro rachunkowe, musi posiadać wykupioną polisę OC. Jej posiadanie jest obligatoryjne i wymagane prawem. Takiego ubezpieczenia nie musi jednak posiadać biuro, które prowadzi jedynie księgi przychodów i rozchodów oraz pomaga klientom w wypełnianiu zeznań i deklaracji.

Czy to oznacza, że biuro rachunkowe może otworzyć każdy?

Można ująć to w następujący sposób: biuro rachunkowe może otworzyć każda osoba, która spełnia powyższe warunki. Jednak nie każda powinna. Dlaczego?

Przede wszystkim, trzeba sobie zdać sprawę, że prowadzenie biura rachunkowego to ciężki kawał chleba i ogromna odpowiedzialność. Księgowy zajmuje się na co dzień finansami innych firm. Właściciele różnych przedsiębiorstw powierzają mu sprawy księgowe swoich biznesów i mają zaufanie, że poprowadzi je on najlepiej, jak potrafi. Tego zaufania nie wolno zawieść.

Każda osoba, która myśli o założeniu biura rachunkowego powinna posiadać rozległą wiedzę z finansów i rachunkowości i posiadać chęci, by wciąż tę wiedzę poszerzać. Prawo zmienia się bardzo dynamicznie i nie ma możliwości, by bez dodatkowych szkoleń i bacznego obserwowania zmian, być rzetelnym i dobrym księgowym. Jak widać, praca w biurze rachunkowym, to nie tylko praca nad finansami przedsiębiorstw, ale również ciągłe samodoskonalenie.

Właściciel biura rachunkowego musi pamiętać, że popełniony przez niego błąd skupia się zawsze na właścicielu przedsiębiorstwa i może doprowadzić nawet do bankructwa.

Dobry księgowy jest nie tylko osobą, która poprowadzi suchą księgowość i wypełni tabelki oraz zeznania. To także doradca, który pomoże w codziennej działalności firmy oraz podpowie, jak najkorzystniejsze dla niej rozwiązania.

Czym dokładnie zajmuje się biuro rachunkowe?

Profesjonalne biuro rachunkowe może posiadać naprawdę szeroki profil działalności. Oferta biura zazwyczaj jest skierowana do przedsiębiorców, zarówno tych małych, jak i tych największych.

Biuro rachunkowe zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem ksiąg rachunkowych firm oraz prowadzenie ewidencji przychodów czy dokonywanie rozliczeń podatkowych.

W ofercie firmy znaleźć się może także dokonywanie rozliczeń podatku dochodowego, zajmowanie się obliczaniem płac pracowników, wystawianiem rachunków czy przygotowywanie raportów dla ZUS. Ponadto profesjonalny księgowy zająć się może również wypełnianiem wniosków o kredyt, sporządzaniem okresowych raportów dotyczących kondycji finansowej firmy oraz doradztwem finansowym czy reprezentowaniem swojego klienta w rozmaitych urzędach.

Jak widać, biuro rachunkowe może zająć się wieloma sprawami w zakresie szeroko rozumianej rachunkowości. Dlatego tak ważne jest, by prowadzenia działalności tego rodzaju podejmowały się jedynie te osoby, które są świadome odpowiedzialności, jaka spocznie na ich barkach. Tylko ta świadomość oraz chęć ciągłego doszkalania się może pomóc w sprawnym funkcjonowaniu biura rachunkowego.

Be the first to comment on "Kto może prowadzić biuro rachunkowe?"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.