Czytniki kart pamięci

Jeśli często zgrywasz dane z kart pamięci na dysk komputera, może przydać ci się czytnik kart pamięci. Podłącza się go do portu USB w komputerze, jednak wiele nowszych komputerów i laptopów ma już wbudowane czytniki kart pamięci, zdarza się nawet, że wbudowane są do drukarek i monitorów komputerowych. Po włożeniu karty pamięci do gniazda, można przesyłać zdjęcia i dane z urządzeń takich jak cyfrowe aparaty fotograficzne, kamery wideo i odtwarzacze MP3.

W zależności od systemu operacyjnego, można zainstalować sterownik karty, lecz na niektórych systemach operacyjnych sterowniki nie są wymagane. Sterowniki powinny być dołączane do czytnika kart pamięci, ale też można je pobrać ze strony producenta. Czytniki kart pamięci generalnie dostępne są w dwóch wersjach – dla jednego typu karty pamięci oraz multi-czytniki kart, z dwoma lub więcej gniazdami, które akceptują różnych typy kart.

Przy zakupie czytnik kart przeznaczonych dla szybszych USB, np. 2 lub 3, upewnij się, że czytnik jest kompatybilny wstecz do portu USB zainstalowanego w twoim komputerze.

Główną zaletą korzystania z czytnika kart pamięci jest to , że nie będziesz obciążać baterii aparatu podczas zgrywania zdjęć. Niektóre czytniki kart przesyłają dane do komputera szybciej, niż aparaty cyfrowe.

A jak poprawnie korzystać z czytnika? Zawsze sprawdź, czy karta pamięci włożona jest poprawnie. Nie trzeba używać siły, aby włożyć kartę do czytnika. Jeśli karta jest włożona do tyłu lub do góry nogami, może to spowodować uszkodzenie aparatu, czytnika lub samej karty.

Nigdy nie należy wyjmować karty pamięci lub odłączać czytnika lub kabla kamery, podczas gdy obrazy są przesyłane do komputera lub innego urządzenia pamięci masowej. Poza ewentualną utratą danych, możliwe jest także uszkodzenie karty.