Nadmorskie nieruchomości wciąż w cenie

Polacy wybierają coraz to to nowe formy i miejsca wakacyjnego wypoczynku, o ile dla niektórych idealnym miejscem na wakacje jest działka blisko lasu, czy domek za miastem, to dla innych wakacje w Polsce są już coraz mniej atrakcyjne. Grono Polaków, którzy wybierają zagraniczne wojaże na spędzenie urlopu wciąż rośnie, Egipt, Tunezja,. Grecja to główne kierunki letnich podróży. Coś tendencja zagranicznych wakacji jest coraz silniejsza, to cały czas znajdują się amatorzy  wakacji nad polskim morzem.

Urlop w przytulnym domku w jednym z kurortów polskiego wybrzeża – to cały czas bardzo popularna forma wypoczynku. O ile jeszcze kilkanaście lat temu wyjeżdżało się do wynajmowanych pokoi, hoteli, pensjonatów, czy domów wczasowych, to obecnie coraz bardziej popularnym trendem jest wykupienie na własność domu, czy apartamentu nad morzem.

Jak podają specjaliści w dziedzinie nieruchomości moda na własne mieszkanie nad morzem jest ciągle w fazie wzrostu, zapotrzebowanie na mieszkania w nadmorskich kurortach jest duże, a ilość ofert cały czas zbyt mała, dlatego między innymi  nieruchomości w tej lokalizacji nie nalezą do tanich i wciąż drożeją. Nawet pod wpływem spowolnienia gospodarczego i kolejnych coraz trudniejszych warunków jakie stawiają banki podczas ubiegania się o kredyt, chętnych na mieszkania w Sopocie, Gdańsku, Jastarni, Juracie, czy Kołobrzegu nie brakuje.

Nowo powstające centra mieszkaniowe w miejscowościach turystycznych nad Bałtykiem to projekty stricte mieszkalne, jak i apartamenty, gdzie bardzo istotnym elementem jest bogate zaplecze usługowo – rekreacyjne ze butikami, restauracjami, klubami fitness, czy ośrodkami SPA. Właściciele bardzo często decydują się na wynajem wakacyjnego mieszkania, czy apartamentu kiedy sami nie spędzają tam wolnego czasu. To zdecydowanie ułatwia nie tylko utrzymanie nieruchomości, ale też spłatę kredytu, który jest zwykle sporym obciążeniem dla budżetu.

Warto też wspomnieć o tendencjach cenowych jeśli chodzi o nadmorskie nieruchomości.

Cena jak w przypadku większości nieruchomości w Polsce zależy od dwóch czynników, jest to standard wykończenia oraz lokalizacja. Najtańsze zatem są mieszkania w starszym budownictwie w mniej atrakcyjnej lokalizacji. Do najdroższych mieszkań należą te położone na Półwyspie Helskim, w Juracie, czy Jastarni cena za metr kwadratowy waha się od 9 – 15 tysięcy złotych. Nieco taniej jest w Jastrzębiej Górze, Władysławowie, Ustce, czy Kołobrzegu, tam ceny oscylują wokół 6-9 tysięcy za metr kwadratowy.

Te astronomiczne ceny nie odstraszają kupujących nawet w czasach kryzysu, bowiem kupno nieruchomości nad Bałtykiem to nie tylko typowo wakacyjna inwestycja, cześć z kupujących postrzega ją jako sposób by nie tylko łatwiej spłacić kredyt, ale też zarobić. Takie mieszkanie to inwestycja, jednak z powodu kapryśnej polskiej pogody i krótkiego sezonu sposób ten jest dość ryzykowny.