Ciężki okres w połogu

Czy wiesz, jakie zmiany będą zachodziły w twoim ciele zaraz po porodzie? Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł i przygotuj się na fakt, iż twój organizm będzie wymagał nie tylko dodatkowych sił, ale i wydłużonego czasu na odnowę.

Ciąża i poród to niezwykle wytężony czas dla organizmu kobiety ciężarnej. W rozwój dziecka angażuje się wszakże większość organów, których celem jest zagwarantowanie optymalnych warunków płodowi, nawet kosztem kondycji oraz zdrowia kobiety ciężarnej.

Niestety wraz z urodzeniem dziecka organizm nie przestawia się bezwarunkowo na dawny rytm. Potrzebuje on około sześciu tygodni, aby wrócić do minionej kondycji. Ten czas właśnie jest definiowany jako połóg. połóg nie u wszystkich pań przebiega jednakowo. Są kobiety, które zaledwie po dwóch tygodniach od porodu czują się bardzo dobrze. Inne z kolei wymagają większej ilości czasu. Pierwszą i trudną do przegapienia dolegliwością ujawniającą się zaraz po porodzie są problemy z kroczem.

Jeżeli będziesz rodziła bez nacięcia w zasadzie powinno się ono wygoić bardzo szybko, w innym wypadku musisz odczekać blisko siedem dni.

Oprócz tego możesz doświadczać dolegliwości z siadaniem, oddawaniem moczu oraz stolca. W ekstremalnych przypadkach występują nawet hemoroidy. połóg to czas, w którym jest obecne krwawienie z dróg rodnych a także bóle podbrzusza, szczególnie przy naturalnym karmieniu.

Typowymi dolegliwościami są także: nawał mleczny, wyczerpanie oraz obfite pocenie. Jeżeli połóg przedłuża się obowiązkowo skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.

1 Comment on "Ciężki okres w połogu"

  1. A co to jest ten „nawał mleczny” o którym piszecie?
    Pierwszy raz słyszę takie pojęcie..
    Żona ma yermin porodu za 2 tygodnie, ale z tego co kojarze to jej lekarz ginekolog (bardzo dobrze opiniowany w sieci) nie rzucał takiego terminu jak mleczny nawał (brzmi prawie jak zawał…). Chętnie dowiem się coś więcej zanim z żoną udamy się do ginekologa…

Comments are closed.