Drukowanie i druk 3d – co warto o nim wiedzieć?

W ostatnich latach druk 3d szturmem wbił się do szerszej świadomości i pojawia się regularnie jako temat rozmów, a nawet element filmów. Wbrew pozorom jego początki sięgają ponad trzydziestu lat wstecz!! Od tej pory drukarki 3d przeżyły jednak prawdziwy rozkwit i obecnie wykorzystywane są w rozmaitych branżach na wiele różnych sposobów. Co warto wiedzieć na temat drukowania w trójwymiarze? Sprawdź!

Jak działa drukarka 3d?

Pierwszą kwestią, którą należy wziąć w rozważanie, jest sam proces drukowania. Urządzenia przeznaczone do tworzenia obiektów przestrzennych posiadają możliwość tworzenia fizycznych przedmiotów na podstawie cyfrowych projektów 3D. Sama technologia nazywana jest przestrzenną lub addytywną, gdyż polega na stopniowym dokładaniu kolejnych warstw, a następnie wybiórczym ich scalaniu. Druk 3D powstaje więc poprzez nakładanie na siebie kolejnych elementów danego materiału budulcowego, aż do odtworzenia pełnego wzorca. Efekt i możliwości, które możemy uzyskać za pomocą tej metody, zależy od czynników, takich jak możliwości i wymiary samej drukarki 3D, rodzaj użytego materiału oraz metody wytwarzania.

Druk 3D w Krakowie – dostępne technologie

Stale rozwijająca się branża drukowania przestrzennego sprawia, że stale powstają nowe sposoby i metody na tworzenie obiektów za pomocą tych urządzeń. Oto najważniejsze z nich:

  • FDM/FFF – najpopularniejsza i stosowana na szeroką skalę technologia, działająca poprzez wykorzystanie stopniałego materiału umieszczonego w pojemniku drukarki. Urządzenie rozwija kawałek po kawałku warstwę surowca, tworząc obiekt według projektu. Jest to również najtańsza z metod druku 3D.

  • SLS – rozwinięcie skrótu w języku polskim oznacza selektywne spiekanie laserowe i oznacza topienie materiału, a następnie spiekanie go laserem. Metody tej używa się do trwałych i szczegółowych obiektów, najczęściej wykorzystywanych w przemyśle.

  • HP Multi Jet Fusion – jedna z najnowocześniejszych metod druku 3D. Wykorzystywana przez firmy takie jak Cubic Inch ze względu na wytrzymałość tworzonych obiektów, wysoką jakość i wydajność.

Główne cechy i zalety druku 3d

Niezwykła popularność i stały rozwój technologii druku trójwymiarowego wynika z kilku charakterystycznych cech, które wyróżniają ją na tle alternatywnych metod. Przede wszystkim ze względu na możliwość tworzenia indywidualnych projektów pozwala na tworzenie mocno spersonalizowanych wzorów. Nie bez znaczenia jest też szybkość powstawania projektów. Druk 3D charakteryzuje się również niskim kosztem, a modele można wykorzystywać wielokrotnie. Ze względu na wszystkie te właściwości, technologia drukowania przestrzennego z powodzeniem wykorzystywana jest w produkcji masowej.

Share and Enjoy:
  • Facebook
  • Poleć
  • Wykop
  • Śledzik
  • Twitter