Od czego zacząć kopanie kryptowalut?

Zanim rozpoczniesz samodzielne kopanie kryptowalut musisz sobie odpowiedzieć na przynajmniej kilka ważnych pytań, które pozwolą Ci się zorientować w tym, czego naprawdę oczekujesz od kopania i jak wobec tego, patrząc na własne oczekiwania wybrać właściwy sprzęt do kopania, metodę kopania lub firmę, w której chciałbyś kopać kryptowaluty na zasadzie dzierżawy tzw. mocy obliczeniowej.

Zacznijmy zatem od pytań, które ułatwią Ci decyzję co do tego jak to właśnie Tobie będzie najlepiej zacząć kopanie kryptowalut.

1. Czy masz ogólne pojęcie o kopaniu kryptowalut i instalacji kart graficznych, koparek itd?
2. Czy potrafisz składać koparki do krypotwalut sam, lub masz kogoś, kto mieszka niedaleko i mógłby to dla Ciebie zrobić?
3. Czy jesteś w stanie wynegocjować sobie tańszy prąd niż ten, który aktualnie masz w swoim mieszkaniu?
4. Czy jesteś w bliskim kontakcie z kimś, kto w razie awarii sprzętu będzie Ci mógł zapewnić serwis?
5. Czy masz odpowiednio duże środki na zakup koparku do kryptowalut + peryferiów niezbędnych do jej złożenia?

Jeśli na wszystkie w/w pytania ? lub na ich zdecydowaną większość odpowiedziałeś TAK, to znaczy, że spokojnie możesz kupić sobie do domu koparkę do kryptowalut i rozpocząć kopanie ?tradycyjne?, czyli samodzielne, na własnym sprzęcie.

Jeśli na wszystkie w/w pytania ? lub na ich zdecydowaną większość odpowiedziałeś NIE, to znaczy, że lepiej byłoby dla Ciebie, gdybyś skorzystał, przynajmniej na starcie z kopania w firmach, które wszystkie w/w rzeczy robią za Ciebie, a Ty tylko kupujesz u nich moc obliczeniową, czyli tak jakby dzierżawisz część ich sprzętu, dzięki czemu omija Cię cała techniczna strona kopania kryptowalut i mówiąc krótko możesz sobie leżeć i pachnieć, i nie przejmować się składaniem, serwisem, instalacją, rachunkami za prąd, ciepłem generującym się w mieszkaniu itd.

Jeśli na wszystkie w/w pytania ? lub na ich zdecydowaną większość odpowiedziałeś NIE, ale nie chciałbyś cedować ?odpowiedzialności? za kopanie na firmy trzecie, czyli nie interesuje Cię kopanie na tzw kontraktach miningowych, to zawsze możesz postawić na kopanie tzw. metodą POS, czyli na własnym komputerze, lub na specjalnie do tego celu kupionym serwerze. Przy czym tutaj musisz pamiętać, że NIE wszystkie kryptowaluty da się kopać metodą POS, więc dla przykładu o kopaniu Bitcoina czy Ethereum, możesz zapomnieć.
No chyba że zmienią one metodę kopania z POW (Proof of Work) na POS (Proof of stake), ale jak na razie takich zmian nie ma. W przypadku wybrania tej trzeciej opcji będziesz miał więc pewne ograniczenia co do kopania, ale nie wyklucza to całkowicie możliwości kopania kryptowalut.

Musisz po prostu poszperać w internecie i poszukać dokładnej listy kryptowalut, które da się kopać metodą POS, i właśnie te coiny możesz kopać w internecie, wykorzystując czy to swój komputer, w swoim domu, czy to kupiony serwer. Plusem kopania POS jest to, że masz coiny, które kopiesz pod swoją kontrolą , na swoim portfelu i poza odpowiednim bezpieczeństwem, o które sam musisz zadbać ? nie grozi Ci, to że trzyma je jakieś firma, i nagle zniknie. Co najwyżej może zniknąć Twój komputer, jeśli go dobrze nie zabezpieczysz i nie będziesz robić kopii zapasowych portfela, na którym kopiesz krypto metodą POS.