Czym charakteryzują się śruby kwasoodporne oraz pręty gwintowane?

Aktualnie nie brakuje osób, które często kupują śruby kwasoodporne czy pręty gwintowane. Kiedy takie elementy najlepiej zdają egzamin? Jakie są ich najważniejsze cechy?

Jeśli interesuje Was ta tematyka, to warto przeczytać poniższy wpis.

Trzeba podkreślić, że śruby kwasoodporne są bardzo odporne na korozję. Należy zaznaczyć, że na skutek tego są powszechnie stosowane między innymi w przemyśle spożywczym, maszynowym, okrętowym itp. To jednak nie wszystko. Warto wiedzieć, że śruby kwasoodporne są również nierzadko stosowane w budownictwie morskim czy wodnym. Ponadto takie produkty są popularne w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym, a także branży chemicznej. Ciekawostką jest fakt, że śruby kwasoodporne opierają się na działaniu różnych kwasów (kwas siarkowy, kwas fosforowy lub kwas mrówkowy).

Należy zaznaczyć, że tego typu elementy mają uniwersalne właściwości. Posiadają zawartość chromu kształtującą się na poziomie ponad 17%. Nie brakuje te tutaj niklu. Należy dodać, że takie połączenie powoduje przewagę struktury austenitycznej. Nie da się ukryć, że dobrej jakości śruby kwasoodporne powinny być wykonywane przy pomocy zgniotu w trakcie obróbki plastycznej na zimno. Dlaczego jest to tak istotne? Należy podkreślić, że tego typu elementy mają po prostu większą wytrzymałość. Nic więc dziwnego, że ten zabieg jest tak powszechnie stosowany.

Trzeba zaznaczyć, że pręty gwintowane różnią się zaś między sobą na przykład zastosowanym gwintem. Na rynku znajdują się bowiem gwinty metryczne, trapezowe, lewozwojne, drobnozwojne czy calowe. Warto również zwrócić uwagę, że w tym aspekcie mamy do czynienia z różnymi materiałami, które służą do produkcji tych elementów. Wyróżniamy bowiem pręty gwintowane ze stali o różnej klasie, nierdzewne A2, kwasoodporne A4 czy mosiężne. Elementy tego typu różnią się także pokryciem. Są bowiem pręty surowe, z zastosowanym ocynkiem galwanicznym czy ocynkiem ogniowym. Tego typu elementy są stosowane w elementów konstrukcyjnych. Wszystko dlatego, że stanowią silne łącze, a całość jest bardzo trwała. Ponadto są wykorzystywane przy montażu instalacji wentylacyjnych czy hydraulicznych.

Share and Enjoy:
  • Facebook
  • Poleć
  • Wykop
  • Śledzik
  • Twitter

Be the first to comment on "Czym charakteryzują się śruby kwasoodporne oraz pręty gwintowane?"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.