Brak nawet jednego czy dwóch zębów w łuku wymaga jak najszybszego uzupełnienia.
Jeżeli nie dokona się tego w kilka miesięcy po ekstrakcji, może dojść do wysuwania się zęba przeciwstawnego ze swojego miejsca w zębodole. Ponadto zęby otaczające brak również mogą się przechylać. Jeden brakujący ząb to już nieprawidłowo rozłożone siły żucia, co może nadmiernie obciążać zgryz. Oczywiście to także kwestia estetyczna, szczególnie jeżeli brakuje zęba z przodu. W jaki sposób można wykonać takie uzupełnienie? Na jeden lub dwa punkty stomatolog może poradzić most na włóknie szklanym lub tradycyjny miast z porcelanowymi koronami.
Tańsza i droższa alternatywa
Most na włóknie szklanych wykonuje już coraz więcej specjalistów, takich jak dentysta- protetyk. Takie uzupełnienie można zrobić na jednej wizycie. Nie trzeba szlifować zębów sąsiadujących, więc jest to jego ogromny plus. Drugim jest bardzo atrakcyjna cena. Odbudowa jest wykonana z kompozytu, który może zostać ukształtowany niczym naturalny ząb, zaś jego koszt jest naprawdę minimalny w porównaniu z innymi typami uzupełnień. Most na włóknie szklanym nadaje się jedynie na uzupełnienie jednego lub maksymalnie dwóch brakujących obok siebie zębów. Jest to też metoda najmniej trwała i może być wykorzystana jako przejściowa opcja między ekstrakcją a na przykład implantem, ale także metoda docelowa na kilka lat. Most formuje się na przęsłach z włókna szklanego, które jest wtopione w zęby sąsiadujące z ubytkiem. Na nim tworzy się odbudowę z kompozytu.
Droższą, ale trwalszą alternatywą jest most ceramiczny. Wymaga on jednak szlifowania zębów sąsiadujących. Te muszą być wcześniej przeleczone kanałowo. Stają się one jedynie podstawą mostu, nie mogąc dalej pełnić swoich funkcji. Wielu dentystów odradza więc zastosowanie takiej metody protetycznej, niemniej most porcelanowy może służyć przez wiele lat i doskonale spełniać rolę prawdziwego zęba. Stomatolog wykonuje trzy punkty mostu. Dwa z nich są nakładane na oszlifowane zęby sąsiadujące z brakiem, stanowiąc przęsło mostu. Pośrodku znajduje się korona pełnoceramiczna zastępująca brak w łuku. Po zacementowaniu wygląda to naprawdę naturalnie, a ponadto jest niezwykle komfortowe w noszeniu, ponieważ jest to uzupełnienie stałe.
Be the first to comment on "Most na włóknie szklanym czy tradycyjny most porcelanowy?"