Wszystko co powinniśmy wiedzieć o aparatach ortodontycznych

Noszenie aparatu ortodontycznego to dla wielu osób jedyna możliwość cieszenia się atrakcyjnym, prostym uzębieniem. Zanim jednak postanowimy założyć aparat, warto dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda cały proces prostowania zębów i jakich zasad trzeba przestrzegać, by jego noszenie przyniosło oczekiwane rezultaty.

Przede wszystkim, powinno się zapamiętać, których produktów spożywczych należy unikać, by ich kawałki nie dostały się między elementy aparatu, nie okleiły go ani nie spowodowały odklejenia jego fragmentów od zębów. Odradza się jedzenia lepkich przekąsek, w tym cukierków toffi, żelek i gumy do żucia. Warto też unikać słodkości i innych produktów sprzyjających próchnicy. Zęby pod aparatem są trudniejsze w umyciu, dlatego ich czyszczenie jest ograniczone, co grozi szybszym rozwojem bakterii. Lepiej jest zrezygnować także z twardych przekąsek, które mogą spowodować mechaniczne uszkodzenia aparatu. Owoce należy natomiast spożywać w małych cząstkach, by ich fragmenty nie utknęły w aparacie.

Ponadto każdy, kto planuje prostowanie zębów powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że aparaty ortodontyczne wymagają czyszczenia. Niezbędna jest do tego specjalistyczna szczoteczka umożliwiająca mycie zamków. Warto zainwestować również w nici czyszczące przeznaczone dla osób z aparatami. Należy też przygotować się na wydłużenie czasu poświęcanego na mycie zębów, ponieważ wyszczotkowanie resztek jedzenia spomiędzy elementów aparatu będzie trudniejsze niż czyszczenie samych zębów.

Co jeszcze trzeba wiedzieć? Wbrew wielu opiniom, aparaty ortodontyczne zalecane są osobom w różnym wieku. U niektórych dorosłych mogą mieć mniejszą skuteczność, ale w pewnym stopniu na pewno poprawią zgryz. Oznacza to, że wiek nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć starania o wyprostowanie uzębienia. Decydując się na taką metodę poprawy zgryzu, trzeba jednak przygotować się na więcej wydatków niż sam zakup aparatu. Niezbędne będą regularne wizyty o ortodonty, który będzie kontrolował zmiany zachodzące wskutek noszenia aparatu. Może wprowadzać poprawki, np. dokręcając niektóre elementy aparatu. To wszystko będzie jednak warte efektów końcowych!

Be the first to comment on "Wszystko co powinniśmy wiedzieć o aparatach ortodontycznych"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.