Transport – rozwój przez wieki

Na przestrzeni wieków transport z każdym mijającym stuleciem rozwijał się coraz bardziej. Tak właściwie to nie wiadomo czy rozwój historii napędzał transport, czy raczej rozwój transportu, napędzał historię. Być może po trochu było i tak, i tak. Pierwsi ludzie w celu przeniesienia kamieni czy jedzenia używali własnych rąk. Ich potomkowie tworzyli coraz to sprawniejsze narzędzia, aż w końcu powstało koło. Było to z pewnością jedno z najbardziej przełomowych wydarzeń w dziedzinie transportu.

Ktoś powie, że w czym rzecz, przecież koło zapoczątkowało bowiem powstanie pierwszych prymitywnych taczek i wózków. Ja powiem koło stworzyło, na równi z ogniem, cywilizację.  Koło jednak to nie wszystko. Nadszedł dzień w, e którym ludzie zaczęli wykorzystywać wodę do przemieszczania się.

A potem poszło już z górki. Z naszego punktu widzenia ważnymi momentami odnoszącymi się do żeglugi morskiej mogą być wyprawy Krzysztofa Kolumba lub Vasco da Gamy w poszukiwaniu drogi morskiej do Indii, co ułatwiło by transport różnych surowców. Dzięki odkryciu przez Kolumba Ameryki, a także dzięki dobrze zorganizowanej spedycji, do Europy zaczęto statkami transportować przyprawy, warzywa czy owoce.

Wraz z nowymi pomysłami spedycja coraz bardziej się rozwijała, a Europa wzbogacała się o kolejne zagraniczne przysmaki. Kolejne epoki przynosiły nowych wynalazców, a wraz z nimi nowe pomysły i ciekawe rozwiązania techniczne. Ale nic nie równa się z wynalazkiem pracy zlecanej komuś innemu! W ten oto sposób zaczęły powstawać pierwsze firmy transportowe, które za drobną opłatą pomagały ludziom przewozić najrozmaitsze rzeczy.

Co nam przyniesie w tym względzie XXI wiek?

Czy będą to nowe możliwości? Jak wpłyną one na rozwój firm transportowych? Czy jakiś wynalazca wymyśli wreszcie sposób, by transport służył pomocą wszystkim potrzebującym?

Be the first to comment on "Transport – rozwój przez wieki"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.