Świnka, grypa i różyczka – częste choroby dziecięce

Takie choroby, jak świnka, grypa i różyczka każdy człowiek musi w swoim życiu po prostu przejść. Świnkę i różyczkę przechodzi się w dzieciństwie, natomiast grypa dopada nas w różnym wieku, choć są na nią narażone zwłaszcza dzieci. Jak rozpoznać poszczególne choroby i czy warto panikować?

Świnka i różyczka są wraz z odrą ostrymi chorobami zakaźnymi. Nie istnieje żadne lekarstwo, które pozwalałoby zniszczyć tylko i wyłącznie wirusy.

Świnka jest chorobą przebiegającą z dużym bólem ślinianek i wysoką gorączką. Przez obrzęk ślinianek pojawiają się problemy z jedzeniem. Świnka trwa mniej więcej tydzień i pozostawia nas odpornymi już na całe życie. Różyczka natomiast jest chorobą o nieco łagodniejszym charakterze. Pojawia się gorączka i wysypka, jednakże choroba już po 5 dniach ustępuje. Warto korzystać ze szczepień ochronnych, jednakże nie dają one gwarancji, że choroba nie dotknie naszej pociechy.

Te choroby oraz grypa, jak wszystkie inne są oczywiście nieprzyjemne i powodują, że maluchy są rozdrażnione, ale nie wymagają one hospitalizacji. Kiedy dziecko już zachoruje, należy zastosować się do zaleceń lekarza.

Nie ma jednakże powodów do panikowania. Gdy pojawią się pierwsze objawy tych chorób, należy skontaktować się z lekarzem, a następnie zadbać o to, by nasza pociecha przez te kilka dni leżała w łóżku i przyjmowała zapisane przez lekarza leki.