Popularność kompaktowych mieszkań rośnie

Jeszcze kilka lat temu największym zainteresowaniem Polaków cieszyły się duże, kilkupokojowe mieszkania. Dziś większość naszych rodaków również chciałoby mieć kilka pokoi, tyle że na małej powierzchni. W ten sposób kształtuje się popyt na tzw. mieszkania kompaktowe.

 

Co kryje się pod tym pojęciem? Mieszkanie kompaktowe to takie, na które składa się kilka pokoi o bardzo małej powierzchni. Jest więc osobna kuchnia, salon, sypialnia i pokój dziecięcy, ale żadne z tych pomieszczeń nie ma więcej niż kilka metrów kwadratowych.

 

O funkcjonalności tego rodzaju lokali można by długo dyskutować. Małe pokoi nie są szczytem estetyki. Trudno zagospodarować je tak, by korzystanie z nich było komfortowe. Można zapomnieć o modnych wyspach w kuchni, wolnostojącej wannie, czy ogromnym łóżku na środku sypialni. Na tego rodzaju wyposażenie zwyczajnie brakuje tam miejsca.

 

Wątpliwa funkcjonalność mieszkań kompaktowych nie jest oczywiście podstawowym czynnikiem, który wpływa na ich funkcjonalność. Znacznie większe znaczenie ma ich niska cena. W dzisiejszych czasach niewielu Polaków może pozwolić sobie na kupno mieszkania za gotówkę, a zdolność kredytowa nie zawsze pozwala nam na zrealizowanie marzeń o dużym mieszkaniu. Z drugiej strony chcielibyśmy zapewnić swoim domownikom komfortowe warunki do życia i nieco intymności dzięki osobnym pokojom.

 

Moda na mieszkania kompaktowe nie jest więc wyrazem specyficznych gustów Polaków i umiłowania ciasnoty, ale raczej znakiem dzisiejszych czasów. Zainteresowanie tego rodzaju nieruchomościami doskonale oddaje aktualną sytuację na polskim rynku mieszkań i sytuację finansową większości naszych rodaków.