Sposób na lepsze oceny dziecka w szkole? Wykorzystaj gry edukacyjne!

Dzieci w wieku szkolnym, szczególnie w okresie edukacji podstawowej, nie posiadają wewnętrznej motywacji do nauki. Ten etap może utrzymywać się nawet przez kilka lat, dlatego tak trudno zachęcić ich do odrabiania lekcji czy dodatkowych zajęć. Naukę po szkole często odbierają jako dodatkowe obowiązki, przez co mogą odczuwać niechęć i zmęczenie. Rodzice muszą wykazać się wyrozumiałością i poszukać ciekawych sposobów na wspólną edukację. Jednym z nich są gry edukacyjne.

Rozbudź w dziecku ciekawość świata

Nauka w szkole przeważnie polega na wykonywaniu jasno określonych zadań z książki. Ta metoda może i jest skuteczna, jednak po pewnym czasie może okazać się monotonna. Dzieci pełne energii po kilku godzinach spędzonych w ławce mogą czuć się po prostu przytłoczone. Nic więc dziwnego, że nie mają ochoty na przeglądanie podręczników w domu. Jako rodzice powinniśmy się nieco bardziej postarać aby zachęcić nasze dzieci do nauki. Prośby ani kary nam w tym nie pomogą, a skutek może być wręcz odwrotny. Pamiętajmy, że dzieci uczą się również poprzez zabawę, dlatego warto to wykorzystać. Z pomocą przychodzą nam gry i zabawy edukacyjne, nastawione na ćwiczenie konkretnych umiejętności. Nawet zwykły spacer może być okazją do rozmowy o otaczającym nas świecie, przyrodzie czy lekcji fizyki. Wystarczy, że umiejętnie podejdziemy do tego tematu.

Jakie gry edukacyjne warto wybierać?

Każda forma zabawy w jakiś sposób rozwija nasze dziecko, niekoniecznie muszą to być umiejętności edukacyjne. Rozwijanie kompetencji społecznych jest przecież równie ważne. Niemniej, gdy chcemy wspomóc dzieci w nauce czytania, pisania czy dostarczyć im nowych informacji z różnych dziedzin, wybierzmy quizy i gry, które wymagają dużego zaangażowania z ich strony. Najlepiej, gdy także włączymy się do zabawy. Które z gier edukacyjnych mogą okazać się przydatne w procesie uczenia dziecka?

Gry matematyczne

  • Domino matematyczne- przeznaczone dla dzieci od 6 roku życia. Gra jest niezwykle prosta, a udział w niej może wziąć od 2 do 5 osób. Podczas zabawy dziecko rozwija logiczne myślenie i utrwala sprawności rachunkowe.
  • Supermatematyk- gra świetna do nauki dodawania i odejmowania. Losujemy z worka cyfry oraz znaki działań matematycznych, a następnie układamy działania do wyniku na karcie.
  • Po drodze z tabliczką mnożenia- gra planszowa, w której poruszamy się pionkami. Jeśli chcemy szybciej dotrzeć do celu musimy prawidłowo odpowiedzieć na pytania dotyczące tabliczki mnożenia.

Gry wzbogacające słownictwo

  • Scrabble- losujemy literki z woreczka, a następnie staramy się ułożyć z nich słowo na planszy. Gra występuje w różnych wersjach, także dla najmłodszych.
  • Słowny remik- gra słowna przeznaczona dla całej rodziny, podczas której wzbogacamy słownictwo i jednocześnie uczymy się ortografii. Działa podobnie na zasadzie scrabbli.
  • Wyścig ortograficzny- zwycięzcą jest ta osoba, która najszybciej znajdzie i dopasuje obrazek z brakująca literą w danym słowie. Uczy nie tylko ortografii, ale i spostrzegawczości.

Gry rozwijające pamięć

  • Memory- gra polegająca na znalezieniu dwóch identycznych obrazków. Obrazki układamy ilustracją do dołu. Zabawa polega na zapamiętaniu, gdzie znajdują się konkretne obrazki i dopasowaniu ich do siebie. Gra występuje również w wersji anglojęzycznej, gdzie każdy obrazek jest opisany. W ten sposób dzieci mogą poznawać nowe słówka.
  • Spójrz i zapamiętaj- przyglądamy się obrazkom na planszy, a następnie odwracamy je na drugą stronę. Teraz musimy odpowiedzieć na 9 pytań, które ich dotyczą. Ile szczegółów uda Ci się zapamiętać?

Włącz się do zabawy!

Tego rodzaju gry mają sens, kiedy rodzice włączają się do zabawy razem z dziećmi. Wówczas możemy im trochę pomóc i podpowiedzieć. Taka forma nauki będzie ponadto przyjemnym sposobem spędzenia czasu wspólnie z dzieckiem. Gry i zabawki edukacyjne kupimy w Księgarni Internetowej PWN. Ciekawą propozycją wydają się wszelkiego rodzaju zestawy małego naukowca oraz gry planszowe. Dzięki nim możemy sprawdzić, co budzi największe zainteresowanie naszej pociechy. Pilnujmy jednak aby były one dopasowane do wieku dziecka, aby nie okazały się zbyt trudne.

 

Be the first to comment on "Sposób na lepsze oceny dziecka w szkole? Wykorzystaj gry edukacyjne!"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.