Człowiek narażony jest na różne uszkodzenia ciała. Jedne z nich są mniejsze, niewymagające żadnej wyszukanej pomocy, w innych potrzeba specjalnych urządzeń do normalnego funkcjonowania w świecie albo do ulżenia w bólu.
Niektóre z nich kosztują kilka tysięcy, ale zdarzają się też takie od kilkudziesięciu złotych. Wszystko zależy od tego jaki sprzęt rehabilitacyjny trzeba kupić i jakiej jakości.
Jednymi z droższych ale niezwykle pomocnych w życiu są zdecydowanie wózki inwalidzkie. To na nich ludzie nie mogący lub mający znaczny problem z chodzeniem mogą się poruszać zarówno po własnym domu jak i po ulicy. Wózki inwalidzkie występują w różnych postaciach. Najprostsze modele poruszane są siłą mięśni człowieka. Te, w których wprowadzono wyższą technologie, działają za pomocą elektryki. Te ostatnie są idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy mają znaczne problemy z całkowitym poruszaniem się.
O sprzęcie o jakim należy również wspomnieć są materace przeciwodleżynowe. W najprostszym znaczeniu tego słowa, odleżyna jest martwicą części ciała spowodowaną długotrwałym uciskiem. Najczęściej występuje u ludzi długotrwale nieprzytomnych lub obłożnie chorych mających znaczne problemy ze zmienianiem pozycji. W takich przypadkach stosuje się właśnie materace przeciwodleżynowe w celu zapobiegnięcia odleżynom lub ewentualnie jeśli są w naprawdę początkowym stadium. Ponieważ jest to przedmiot prewencyjny, nie stosuje się go gdy odleżyny już występują.
Jednakże w sprzęt rehabilitacyjny wliczane są też takie przedmioty, które służą tylko do noszenia przez pewien czas. Potem, gdy potrzeba, można się ich już pozbyć lub przekazać kolejnej osobie, która będzie musiała ich używać. Przykładem takiej rzeczy mogą być na przykład kołnierze ortopedyczne.Zakłada się je na szyję.Stosuje się go na różne dolegliwości związane z chorobami szyjnego odcinka kręgosłupa, w tym doznanych kontuzji, a także na trzymanie głowy w nieprawidłowej pozycji czy urazy żuchwy. Najczęściej zaleca się aby kołnierze ortopedyczne nosić przez 6 tygodni.
Wymienione rzeczy są tylko przykładami sprzętów rehabilitacyjnych, z którymi najczęściej można się spotkać. Oprócz tego występują na przykład stabilizatory kończyn, czy gorsety używane w przypadku skrzywień kręgosłupa. Każdy z nich stosowany jest w oddzielnych przypadkach zależnych od problemu jaki nastąpił.