Rozstępy – jak z nimi walczyć?

rozstępyPytanie tytułowe jest zadawane kilkaset razy dziennie przez miliony kobiet na całym świecie. Co więcej, zadają je sobie także mężczyźni, a nawet młodzi chłopcy. Rozstępy – problem nadchodzący znienacka, najpierw niepozorny, nieszkodliwy. W końcu staje się zmorą, która nie daje się usunąć z powierzchni skóry. Jak walczyć z rozstępami? Czy rozstępy w ogóle można zlikwidować całkowicie?

Rozstępy zazwyczaj pojawiają się niespodziewanie. Wiadomo jednak jakie sytuacje sprzyjają ich powstawaniu i czasem można się ich spodziewać. Wiadomo, że rozstępy są to pęknięcia struktury skóry. Pojawiają się na skutek nadmiernego rozciągania tkanki, do czego dochodzi w sytuacjach gwałtownego wzrostu. Może to być okres dojrzewania, nadmierne tycie, ciąża lub wzrost tkanki mięśniowej na skutek intensywnych ćwiczeń na siłowni. Są to sytuacje, w których można spodziewać się pojawiających się rozstępów. Warto wówczas zabezpieczyć się przed ich powstawaniem i zadbać o odpowiednią profilaktykę.

Profilaktyka antyrozstępowa nie wymaga dużego wysiłku. Wymaga tylko pamiętania o kilku podstawowych sprawach. Przede wszystkim należy zadbać o dietę, by była ona urozmaicona i bogata w wartościowe składniki. By zapobiegać powstawaniu rozstępów, musi być bogata przede wszystkim w cynk i różnego rodzaju białka, przede wszystkim zwierzęce.

Drugą kluczową sprawą podczas profilaktyki antyrozstępowej jest systematyczne nawilżanie i natłuszczanie skóry. Należy zadbać przede wszystkim o skórę najbardziej narażoną na powstawanie rozstępów, czyli brzuch, pośladki, uda, ramiona, czy piersi. Można w tym celu wykorzystać tłusty krem nawilżający lub oliwkę kosmetyczną.

Usuwanie rozstępów, które już się pojawiły na powierzchni skóry wymaga nieco więcej pracy oraz wkładu finansowego. Im wcześniej zaczniesz kurację, tym usunięcie rozstępów będzie łatwiejsze i tańsze, a przede wszystkim w ogóle możliwe. Jeśli zaniedbasz pojawiające się rozstępy, może się okazać, że zabliźnione rozstępy pozostaną na Twojej skórze na zawsze, a jedynym rozwiązaniem jest bolesny i kosztowny zabieg dermabrazji laserowej.

Aby usunąć czerwone rozstępy z powierzchni skóry, należy zastosować specjalny preparat antyrozstępowy, bogaty w aktywne składniki regenerujące strukturę skóry i zwiększające jej elastyczność. Najważniejsza podczas leczenie rozstępów jest systematyczność stosowanie wybranych środków. Kuracja taka może trwać długo, nie należy się jednak poddawać. Warto poświęcić więcej czasu i pieniędzy, by zadbać o zdrową skórę bez rozstępów. Można także skorzystać z pomocy gabinetów kosmetycznych i zabiegów, jakie oferują. Może to być peeling chemiczny, mikrodermabrazja lub dermabrazja laserowa.