Rola powłok hydrofobowych

Powłoka hydrofobowa jest to mikroskopijna warstwa specjalnie przygotowanego preparatu, która chroni przedmiot na którym zostanie ona niesiona przed takimi czynnikami jak woda, wilgoć czy błoto. Hydrofobizacja to proces nanoszenia powłoki jak i nauka o tej technologii. 

Mimo, iż technika ta stosowana jest od ponad dwudziestu lat to jednak dopiero obecnie coraz częściej jest stosowana w różnych dziedzinach życia. Spowodowane jest to faktem, iż tworzenie takich preparatów jest coraz tańsze a jej właściwości oraz żywotność ciągle się wydłużają. Raz naniesiona powłoka na przedmiot może chronić go nawet kilka lat, w zależności na jaki produkt jest ona naniesiona.

Powłoka ta z racji iż nie jest szkodliwa dla zdrowia oraz istnienia preparatów, które mogą ją w dowolnej chwili usunąć może być nanoszona praktycznie na każdy przedmiot, wedle naszej wyobraźni i możliwych korzyści. Obok standardowych zastosowań takich jak ochrona drewna, betonu czy innych elementów budowlanych przed wodą, ochrona obuwia przed zabrudzeniami a tym samym czynnikami, które powodują uszkodzenie obuwia czy ochrona szyb samochodowych przed zabrudzeniami hydrofobizacja znalazła także zastosowanie w bardziej wyimaginowanych usługach.

Wyobraźmy sobie, iż graficiarz próbuje narysować coś na elewacjach budynku a tutaj jego spray zostaje automatycznie zmywany z nawierzchni. Ale musi być jego zdziwienie, gdy próby zniszczenia elewacji zakończone zostały fiaskiem. Naniesiona powłoka hydrofobowa właśnie tak działa, a usługa impregnacji elewacji tą powłoką jest coraz bardziej popularna w dużych miastach.

Innym niekonwencjonalnym rozwiązaniem, gidze zastosowano hydrofobizację jest reklama. Otóż wyobraźmy sobie, iż powłokę tą naniesiemy na dowolny mur czy słup ogłoszeniowy. Jeśli mur ten jest słuchy, powłoka jest niewidoczna, jednak jeśli pada deszcz w miejscu w którym została naniesiona powłoka pojawia się napis. Taki efekt przyciąga uwagę każdego, dlatego mimo, iż jest widoczny tylko podczas deszczu to i tak często jest bardzo dobrą reklamą.

Be the first to comment on "Rola powłok hydrofobowych"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.