Rodzaje uszczelek silikonowych

Doskonałe właściwości fizykochemiczne różnego typu gum silikonowych pozwalają wykorzystać ten materiał w wielu rozmaitych branżach i wyrobach. Jednym z najczęściej spotykanych – i to niemal w każdej odnodze przemysłu! – elementów wytworzonych z silikonu są uszczelki, w zależności od przeznaczenia i funkcji różniące się między sobą niektórymi parametrami.

Uszczelki silikonowe doskonale izolują od powietrza i wody, jak również akustycznie i termicznie. Mogą także pełnić dodatkowo funkcję amortyzatora, a ich unikatowe własności adhezyjne związane z elastycznością surowca sprawiają, że uszczelki te idealnie wypełniają wszelkie ewentualne nierówności czy też ubytki. Stąd też ich zastosowanie chociażby w uszczelnianiu starych okien.

Różne rodzaje w różnych gałęziach przemysłu

Silikonem uszczelnia się również okna nowe, zarówno drewniane, jak i plastikowe. Trwałość i utrzymująca się przez wiele lat sprężystość wykonanych z tego surowca uszczelek, a także totalna odporność na warunki atmosferyczne pozwalają wykorzystać je w budownictwie w bardzo szerokim zakresie. Guma silikonowa opiera się bowiem działaniu promieniowania UV i zachowuje swoje właściwości w temperaturach od -50 st. C do nawet 200 st. C.

Zaawansowane prace laboratoryjne nad udoskonaleniem gumy silikonowej pozwoliły dodatkowo zwiększyć tę rozpiętość: specjalne odmiany są w stanie wytrzymać obciążenia termiczne w zakresie od -90 st. C do 315 st. C. Nic dziwnego, że uszczelki z tego materiału są powszechnie wykorzystywane również w przemyśle hutniczym i metalurgicznym, stoczniowym, w tworzeniu instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych, a także w lotnictwie i technologiach kosmicznych.

Jak gdyby mało było niewiarygodnych właściwości uszczelek silikonowych, są one oprócz tego wszystkiego niezwykle odporne na działanie czynników chemicznych, a przy tym same w sobie nie posiadają zapachu i smaku. Atuty te doceniono z kolei w przemyśle spożywczym, chemicznym i farmaceutycznym, jak również w medycynie.

Różnice w formie i właściwościach

Każde ze wspomnianych wyżej zastosowań uszczelek silikonowych wymaga użycia nieco innego ich typu, czy to pod względem specyficznego składu chemicznego (a więc także konkretnych właściwości), czy też kształtu albo koloru. Silikon wykorzystywany do produkcji uszczelek może mieć bowiem dowolną barwę, od przezroczystej po czarną, a nawet metaliczne, imitujące pod tym względem aluminium, stal albo mosiądz, dzięki czemu staje się materiałem jeszcze bardziej uniwersalnym, bo dostosowującym się do założeń rozmaitych projektów także pod względem estetycznym.

Również kształt i rozmiar uszczelki silikonowej, który może być np. okrągły czy prostokątny, jest czymś, co można do takich projektów dopasować. Produkująca tego typu uszczelki firma Larkis chociażby jest w stanie sprawnie realizować indywidualne, skrojone na miarę potrzeb klienta zamówienia.

Be the first to comment on "Rodzaje uszczelek silikonowych"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.