Przyczyny nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze nazywane jest cichym zabójcą. Nic dziwnego, bo ta choroba cywilizacyjna dotyczy coraz większej ilości osób, w każdej grupie wiekowej. To przewlekłe schorzenie układu krążenia, które pojawia się znienacka, a jego rozwój ma bardzo poważne skutki.

O chorobie

Charakterystyczne dla nadciśnienia tętniczego, jak sama nazwa wskazuje, jest wysokie ciśnienie krwi, zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe. Przypadłość ta może rozwijać się przez wiele lat zanim zostanie zdiagnozowana. Nadciśnienie niszczy poszczególne organy, a tym samym sprawia, że wzrasta ryzyko zawału lub niewydolności serca, udaru mózgu, zaburzeń pracy nerek oraz zmian w tętnicach mających związek z utratą sprężystości.

-Już prawie 9 milionów Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze, a drugie 9 milionów wykazuje tzw. wysokie prawidłowe ciśnienie, które niesie ze sobą ryzyko wystąpienia choroby – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Specjalistyczne Gabinety Lekarskie SOFIMED.

Powody nadciśnienia

Ciężko jednoznacznie wskazać przyczyny pojawiania się choroby, w większości przypadków podanie ich jest wręcz niemożliwe. Schorzenie może być dziedziczne, jednak najczęściej do jego występowania dochodzi z powodu braku ruchu, złej diety, nadużywania alkoholu, palenia papierosów oraz częstego stresu. Potencjalną przyczyną nadciśnienia tętniczego u kobiet może być także wieloletnie przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

W 10% przypadków występuje nadciśnienie objawowe (wtórne) będące skutkiem innych chorób, których wyleczenie sprawia, że ciśnienie stopniowo spada.

Objawy choroby

Początkowo objawy nadciśnienia tętniczego nie są łatwe do wykrycia, jednak z biegiem czasu wystąpić mogą duszności, bóle i zawroty głowy, nadmierna senność lub rozdrażnienie. Ponadto, u osób cierpiących na tę przypadłość pojawiają się także bóle w klatce piersiowej, bezsenność, wybuchowość, kołatanie serca, szumy w uszach, oraz potliwość.

Dieta chorego

Aby stosowane leczenie przyniosło pożądany skutek, konieczne jest trzymanie się odpowiedniej diety. Przede wszystkim, należy znacznie ograniczyć spożywanie soli. Trzeba natomiast zapewnić organizmowi wystarczającą ilość potasu, który znaleźć można w wielu warzywach i owocach. Ponadto, zaleca się chorym wprowadzenie do jadłospisu dań zgodnych z założeniami diety DASH.

W leczeniu nadciśnienia ważne jest także dostarczanie organizmowi kwasów omega w odpowiedniej ilości. Można dokonać tego jedząc tłuste ryby morskie lub suplementując go preparatami, które dostępne są w każdej aptece.

 

Be the first to comment on "Przyczyny nadciśnienia tętniczego"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.