Klienci banków stale zastanawiają się ile muszą mieć oszczędności, aby zapewnić sobie godne życie rentiera. Lokaty są jednym z ciekawszych pomysłów. Oczywiście trzeba zdobyć o nich przynajmniej minimum podstawowej wiedzy ze względu na zmianę ich oprocentowania w czasie cyklu zmian stóp procentowych kreowanych przez bank centralny. Po co to wszystko? Ranking lokat uzależnia swoją efektywność właśnie od takich zależności.
Lokata jest traktowana jako pożyczka klienta dla banku więc ten płaci więcej w okresie większych stóp procentowych, a mniej w okresie słabszym. Czy jest tak jednak w praktyce? Nie zawsze. Taką funkcję reguluje oczywiście pewnymi działaniami bank centralny, ale wiele instytucji finansowych, aby nadmiernie nie dać się wciągnąć w spiralę strat tylko minimalnie zmienia nominalne oprocentowanie. Klienci bardzo rzadko korzystają z zysku jaki niesienie ze sobą zmiana stóp procentowych. W takich chwilach najlepiej wychodzą osoby pożyczające. Kiedy stopy zwrotu są wysokie odsetki od rat kredytu automatycznie stają się większe, a tym samym zysk kredytodawcy kształtuje się na efektywnych poziomach.
Bank jest jak wiadomo instytucja, która zmierza do zyskania jak największego wyniki ekonomicznego, a podnoszenie oprocentowania nie jest mu na rękę. Z tego też powodu klient detaliczny rzadko odczuwa omawiane zjawisko, chociaż ono istnieje i należy mieć je na uwadze. W okresie wysokich stóp procentowych inwestycja w sektor bankowy, w sensie akcji stanie się bardziej wartościowa. Będziesz mógł co roku pozyskiwać dywidendę w sporej wysokości. Oczywiście ranking lokat zmienia się z czasem i warto mieć trochę oszczędności na tzw. czarną godzinę, bardzo płynnych. Zarządzać nimi można przez platformy internetowe. Lokata jest instrumentem rynku finansowego, który sprawia, że bank dzięki niej może rozszerzać akcję kredytową, z której pochodzą jego stałe, największe i co istotne stabilne przychody. Jeżeli różnica między oprocentowaniem lokat, a kredytem jest większa, wtedy bank zarabia krocie.
Najlepsze lokaty mają niestety stosunkowo słabe oprocentowane. Najlepiej zakładać je jednak w okresie zwiększonych stóp procentowych. Korzystaj zawsze ze stałej stopy zwrotu, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy tak naprawdę bank centralny znacznie obniżkę stóp procentowych. Niepewność cyklu koniunkturalnego sprawia jednak, że lokata wpisuje się idealnie w proces oszczędzania. Chcemy po protu mieć czasami tylko pieniądze na czarną godzinę.
Be the first to comment on "Oprocentowanie lokat a stopy procentowe"