Najprościej rzecz ujmując płytkami ceramicznymi nazywa się cienkie płytki wykonane z materiałów ceramicznych (tworzywa otrzymywane w wyniku odpowiedniego wypalenia gliny). Materiał ten jest o tyle dobry do wykończeń łazienek, kuchni czy innych pomieszczeń gospodarczych gdyż jest on naturalny, nietoksyczny, niezwykle łatwy w utrzymaniu oraz niepalny. Płytki podłogowe są także bardzo dobrym rozwiązaniem do tych pomieszczeń gdyż bardzo łatwo się je czyści a ponadto są odporne na wilgoć.
Decydując się na wykończenie pomieszczenia płytkami ceramicznymi ważne jest abyśmy znali ich rodzaje. Płytki ceramiczne dzieli się na kilka rodzajów: gres (porcelanowy, techniczny / nieszkliwiony), terakotę, glazurę, klinkier oraz cotto. Pierwszy rodzaj wykonany jest z mieszanki kaoliny, glinu białego, skaleni, piasku kwarcowego a także barwników mineralnych. Gres porcelanowy charakteryzuje się wysoką wytrzymałością (mechaniczną, chemiczną), niską ścieralnością, małą porowatością a także zwartą strukturą. Stosuje się go głównie do wykończania podłóg. Gres techniczny (nieszkliwiony) natomiast jako mniej efektowny i wytrzymalszy stosowany jest w magazynach, pomieszczeniach handlowych, halach produkcyjnych a także w innych pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu. Drugim rodzajem płytek ceramicznych jest terakota, otrzymywana z oczyszczonej, drobnoziarnistej gliny, jest mniej odporna niż gres, dlatego też stosuje się ją do wykończeń podłóg wewnętrznych. Glazura, jako płytki fajansowe, są zdecydowanie cieńsze i kruchsze nić terakota. Klinkier jest stosowany w posadzkach i okładzinach zewnętrznych a cotto we wnętrzach.
Jednym z czołowych producentów płytek ceramicznych jest z pewnością grupa Tubądzin. Są oni zdecydowanie w czołówce innowacyjnych i unikalnych rozwiązań zarówno designerskich jak i technicznych. Drugą godną polecenia firmą produkującą płytki ceramiczne jest Paradyż. Działają oni od ponad 22 lat, przez co są gwarancją dobrego wyboru.