Małe mieszkania są w cenie

W ostatnim czasie na rynku nieruchomości można zauważyć wzrost zainteresowania niewielkimi mieszkaniami. Obecnie w cenie są przede wszystkim kawalerki. To przejaw kryzysu i związanymi z nim trudnościami z uzyskaniem kredytu pozwalającego na zakup większego mieszkania.

Powyższa tendencja dotyczy zarówno rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Klienci zainteresowani zakupem mieszkania oprócz kawalerek zwracają uwagę przede wszystkim na mieszkania dwu- i trzypokojowe. Większe lokale kupowane są sporadyczne. Osoby, które chcą sprzedać duże mieszkanie w starym budownictwie powinny więc poczekać na lepszy moment. W tej chwili sprzedanie go za satysfakcjonującą cenę jest bardzo trudne.

Małe mieszkania cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem w dużych miastach, a więc tam, gdzie ceny za metr kwadratowy mieszkania są najwyższe. Ograniczone środki finansowe, którymi dysponujemy sprawiają, że łatwiej godzimy się na mieszkanie na mniejszej powierzchni.

Deweloperzy nie pozostają obojętni na ten trend. W realizowanych obecnie inwestycjach można zauważyć rosnący udział niewielkich mieszkań. Oferta ich sprzedaży kierowana jest przede wszystkim do ludzi młodych.

Kawalerkami interesują się single i młode pary, które nie planują w najbliższym czasie założenia rodziny. Młode małżeństwa myślą nieco bardziej przyszłościowo. Interesują je przede wszystkim dwu- i trzy pokojowe mieszkania. Zakup większych mieszkań staje się zwyczajnie nieopłacalny. Dysponując kwotą, która pozwala na ich zakup, równie dobrze można rozpocząć budowę własnego domu, zapewniając sobie większą przestrzeń i o wiele bardziej komfortowe warunki do mieszkania.