LED diodowa technologia

Czas palenia obecnych świateł LEDowych przekracza 50.000 godzin.To jest 6 lat notorycznej pracy, bądź 12 lat z 50% operacji. Bardzo długa żywotność świateł diodowych to widoczny kontrast do przeciętnego życia zwykłej żarówki żarnikowej, której żywotność jest na pograniczu 5000 godz.Jeśli światło ma być założone w miejscu raczej trudno dostępnym,wskazane jest założyć właśnie tam oświetlenie LED.

Zminimalizuje to trud związany z ewentualną jego wymianą,gdyż nie będzie to tak częste jak przy powszechnej żarówce.Oświetlenie diodowe – technologia została opracowana w ciągu ostatnich 2 dekad, a my teraz zaczynamy dostrzegać praktyczne efekty z tej pracy.W przyszłości oświetlenie LED będzie używane do zastąpienia praktycznie każdego rodzaju źródła światła, żarówki i lampy, które są aktualnie w użyciu.

Nie ma porównania pomiędzy kosztem światła LED a tradycyjnych opcji żarnikowych.Realny koszt żarówki to koszt żarówek potrzebnych do wymiany plus koszty pracy,czas potrzebny do ich zastąpienia. Czynniki te stanowią kluczową rolę, zwłaszcza tam, gdzie istnieje duża ilość zainstalowanych świateł. Dla budynków biurowych i wieżowców, koszty utrzymania są ogromne. Te problemy mogą być wyeliminowane stosując oświetlenie LED.Główną zaletą oświetlenia LED jest obniżenie zużycia prądu. Gdy żarówki LED lub świetlówki LEDowe są dobrze zaprojektowane,zbliży to ich wydajność do 80%, co oznacza 80% energii elektrycznej przekształca się w energię świetlną. Pozostałe 20% jest oddawana w postaci ciepła. Możemy porównać to z żarówkami, które działają na poziomie około 20% skuteczności (80% energii elektrycznej jest zbywana w postaci ciepła).Szacowane koszta, jeśli 100W tradycyjna żarówka jest używana przez 1 rok, licząc koszt 55gr/kWh, to około 475 złotych będzie przeznaczone na koszty jakie poniesie. Z tych 475 zł. koszt 380 zł. zostanie wykorzystane do ogrzania pomieszczenia.Jeśli został wykorzystany system LED w 80% sprawny, koszt energii elektrycznej wyniesie w przybliżeniu 50 zł. za 1 rok – nie oznaczałoby koszt 425 zł oszczędności na energii elektrycznej w przeciągu roku.Realne oszczędności kosztów będą większe, ponieważ większość powszechnych żarówek przepala się w ciągu roku I wymagają wymiany.Natomiast żarówkę LED-ową można używać przez parę lat bez potrzeby jej wymiany.Największym ograniczeniem do przyjęcia oświetlenia LED jako standard jest dosyć wysoki koszt żarówek LED. Chociaż koszty w sklepach oferujących,żarówki diodowe oraz LED halogeny z każdym dniem idą w dół, żarówki LED są nadal stosunkowo drogie.Jednym z polecanych sklepów oferujących bogaty asortyment w niskich cenach jest internetowy sklep mający stronę pod adresem: http://www.lumen.sklepna5.pl.Średnio pojedyncza żarówka LED, zastępująca 40watową, kosztuje około od 15 do 30 zł.(dane na 09/2012). Chociaż diody LED są drogie, koszty są amortyzowane w chwili ich użytkowania-(oszczędności energii).Wiarygodne wartości pochodzą ze źródeł komercyjnych, gdzie koszta utrzymania i wymiany są stosunkowo drogie.Jak np. Sygnalizacja świetlna znaków drogowych zewnętrznych,zostały zmienione na LED-y w wielu miastach.LEDy do aut są stosowane w luksusowych autach wysokiej klasy gdzie dostęp do żarówek wymaga specjalistycznych narzędzi..Stosując żarówki samochodowe LED,eliminujemy ten problem.To byłoby interesujące zobaczyć, jakie zmiany wniesie zastosowanie diod LED w miejscach gdzie w obecnej chwili były,są używane żarnikowe źródła oświetlenia.Nie trzeba długo myśleć i do przodu sięgać wzrokiem chociażby patrząc pod aspektem ochrony środowiska. A co za tym kroczy?Chyba każdy z nas zna odpowiedź.

Be the first to comment on "LED diodowa technologia"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.