Postępowanie w przypadku ospy wietrznej

ospaByć może  ospa wietrzna nie należy do tych chorób, których najbardziej się obawiamy. Jej przebieg w przypadku dzieci ma raczej łagodny charakter. Nie zmienia to jednak faktu, że choroba w domu to przeważnie dość spore zamieszanie i konieczność zorganizowania dobrej opieki dla malucha.

Jak zatem przebiega ospa wietrzna u dzieci i w jaki sposób możemy postępować, aby ulżyć dziecku i odwrócić jego uwagę od uciążliwego swędzenia skóry? Jest co najmniej kilka spraw, o które warto zadbać.

Nawet nie piszę o tym, że pojawienie się ospy wietrznej u dziecka wymaga udania się do lekarza. Myślę, że jest to oczywiste dla każdego zdrowo myślącego rodzica. Lekarz przepisze dziecku najprawdopodobniej lekarstwa przeciwgorączkowe i preparaty, które mają zmniejszyć uczucie swędzenia. Rzadziej przepisuje się środki przeciwwirusowe.

Naszym największym zmartwieniem będzie teraz najprawdopodobniej to, aby dziecko nie drapało zmian skórnych. Na noc warto założyć maluchowi bawełniane rękawiczki. Pomocne jest także jak najkrótsze obcięcie paznokci dziecka. Dobrze będzie także zajmować go innymi sprawami (na przykład zabawą), aby odwrócić jego uwagę od swędzenia.

Pamiętajmy także o częstym obmywaniu skóry dziecka i bardzo delikatnym wycieraniu skóry po kąpieli. Kolejną istotną sprawą jest częste wymienianie ubranek, w które dziecko jest ubrane. Ubranka takie powinny być delikatne i w miarę luźne, nie powinny w żaden sposób podrażniać skóry dziecka. Co dwa ? trzy dni powinno się wymieniać pościel, w której malec śpi.

1 Comment on "Postępowanie w przypadku ospy wietrznej"

  1. Nasze młode ostatnio ospę przechodziło i to był koszmar. brrrr Chcieliśmy nawet skorzystać z pomocy lekarzy innych niż pediatra (dermatolodzy) bo taka wysypka była okropna, że bąbel na bąblu – niespotykana skala.
    Na szczęście UFFFF już PO

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.