Krótka historia Internetu, czyli jak powstał wirtualny świat

Każdy z nas korzysta z sieci każdego dnia. Zakupy online, kontakt z bliskimi, przeglądanie mediów społecznościowych, a nawet załatwianie spraw urzędowych. To tylko niektóre czynności, które wykonujemy w Internecie. Zastanawiałeś się kiedyś, skąd w ogóle wziął się wirtualny świat?

Kto i kiedy stworzył Internet?

Internet istnieje już od dawna. Jego początki sięgają 1969 roku, kiedy to Departament Obrony Stanów Zjednoczonych rozpoczął projekt ARPANET. Była to pierwsza sieć rozległa, która połączyła komputery na czterech uniwersytetach w Kalifornii, Utah i Arizonie. W ciągu dwóch lat liczba połączonych węzłów wzrosła do 15, a do 1973 roku było ich już ponad 40. ARPANET był wykorzystywany głównie do celów badawczych i nie był dostępny publicznie.

W 1989 roku Tim Berners-Lee opracował HyperText Markup Language (HTML), który umożliwił tworzenie i publikowanie stron internetowych w Internecie. Pierwsza strona internetowa została opublikowana w 1991 roku w CERN w Szwajcarii. W następnym roku opracowano Mosaic, jedną z pierwszych graficznych przeglądarek internetowych. Umożliwiło to użytkownikom przeglądanie obrazów na stronach internetowych, a także tekstu.

W 1994 roku Marc Andreessen opracował Netscape Navigator, która stała się jedną z najpopularniejszych przeglądarek internetowych w tamtym czasie. W 1995 roku Microsoft wydał własną przeglądarkę internetową o nazwie Internet Explorer, która szybko zyskała popularność dzięki integracji z systemami operacyjnymi Windows.

Wpływ Internetu na społeczeństwo

Od tamtego czasu Internet wywarł ogromny wpływ na społeczeństwo. Zmienił sposób, w jaki ludzie komunikują się ze sobą, jak uzyskują dostęp do informacji i jak wchodzą w interakcje z firmami. Zmienił również sposób, w jaki ludzie kupują towary i usługi oraz w jaki się bawią.

Internet miał również wpływ na politykę i ekonomię. Dał ludziom dostęp do informacji, do których inaczej nie mieliby dostępu, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących ich życia. Umożliwił również firmom szybkie i skuteczne dotarcie do nowych rynków.

Ogólnie rzecz biorąc, oczywiste jest, że Internet miał ogromny wpływ na społeczeństwo od momentu jego powstania w 1969 roku. Od jego skromnych początków jako projektu badawczego na czterech uniwersytetach w Kalifornii, Utah i Arizonie do jego obecnego statusu jako integralnej części codziennego życia na całym świecie.

Materiał zewnętrzny