Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Osoby, które posiadają już swój własny biznes wiedzą, o tym jak wiele trudu potrzeba by ich firma mogła legalnie rozpocząć funkcjonować. Najwięcej problemów sprawiają przyszłym biznesmenom wszelkie formalności związane z otrzymaniem koniecznych dokumentów, bez których firma nie ma prawa zaistnieć.

Pierwszym krokiem do tego by firma zaistniała jest wizyta w Urzędzie Miasta. tam za opłatą w wysokości 100zł otrzymujemy zaświadczenie o wpisie do ewidencji. Następnie musimy udać się do Urzędu Statystycznego, gdzie otrzymamy tak zwany numer REGON identyfikujący naszą działalność. Następnie musimy założyć firmowe konto oraz wyposażyć się w firmową pieczątkę. Kolejny krok w powołaniu własnej działalności to wizyta w Urzędzie Skarbowym ? tam otrzymamy indywidualny numer NIP oraz informację jaka forma opodatkowania będzie nas obowiązywała. Jeśli firma zatrudnia pracowników, w ciągu 30 dni od chwili założenia firmy i ich zatrudnienia, pracodawca musi zgłosić ten fakt do Państwowej Inspekcji Pracy.

Jak więc widać, pytanie o to jak założyć działalność gospodarczą to właściwie pytanie o to jakie dokumenty są w ogóle potrzebne do jej powołania. W chwili, gdy nie do końca mamy pewność co do tego jak założyć firmę jednoosobową czy spółkę cywilną, warto wcześniej udać się na przykład do Urzędu Pośrednictwa Pracy lub bezpośrednio do doradcy zawodowego, który może nas pokierować i uczynić nasze starania nieco mniej niepewnymi.

Be the first to comment on "Jak założyć własną działalność gospodarczą?"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.