Czy powinnaś używać laktatora?

Największą zaletą używania urządzenia takiego jak laktator jest to, że dzięki odciąganiu pokarmu dziecku może być podawane mleko matki nawet jak nie ma jej w pobliżu i pozwala na regularne karmienie mlekiem aż do momentu jej powrotu do dziecka. Jest to ważne, jeśli zamierzasz wrócić do pracy, ale chcesz nadal karmić piersią.

Aby nabrać praktyki powinnaś zacząć używać laktatora już kilka tygodni przed czasem kiedy będziesz musiała zacząć polegać na odciąganym pokarmie dla dziecka. Tylko upewnij się, że karmienie piersią jest dobrze ugruntowana zanim dasz dziecku butelkę.

Odciąganie pokarmu oznacza również, że nie musisz być wzywana do każdego karmienia kiedy jesteś w domu. Twój partner, lub inny opiekun, może karmić dziecko mlekiem z butelki, co pozwoli Ci np. zaznać trochę nieprzerwanego snu lub odpoczynku od opieki nad dzieckiem. To, że tata w części przejmie karmienie dziecka pomoże również mu pogłębić więź z dzieckiem!

Możesz też użyć laktatora do stymulowania produkcji mleka i zwiększenie podaży, do karmienia wcześniaka który nie potrafi jeszcze pić z piersi, lub aby złagodzić ból i ciśnienie obolałych piersi. Jednak pamiętaj, że zbyt dużo odciągania też może spowodować obolenie!

Wreszcie, odciąganie pozwala zrobić zapasy mleka które przydadzą się jeśli Twój lekarz zaleci, aby wstrzymać karmienie ze względu na przyjmowane leki, które mogą być szkodliwe dla dziecka lub jeśli jesteś w szpitalu na krótki czas i nie możesz karmić piersią w ciągu dnia.

Większość kobiet odciąga pokarm za pomocą elektrycznego lub ręcznego laktatora. Niektóre kobiety wolą odciągać mleko ręcznie, ale większość uważa, że ??za pomocą laktatora jest to szybsze i łatwiejsze. Choć na początku możesz czuć się dziwnie przykładając maszynę do piersi, to zwykle po krótkim czasie staje się to naturalne, szybkie i łatwe.