Aranżujemy salon

Zanim zajmiemy się aranżowaniem salonu w swoim domu lub mieszkaniu to warto mieć na uwadze to, że w pierwszym rzędzie robimy to dla siebie, natomiast dopiero w drugim dla gości. Przede wszystkim to my mamy się dobrze czuć w salonie.

Natomiast salon stał się czymś tak ważnym (i słusznie), że nawet w blokach wybudowanych jeszcze przed 89. rokiem niektórzy lokatorzy próbują go tworzyć burząc ścianę działową między kuchnią i sąsiadującym pokojem.

Salon w bloku mieszkalnym

Oczywiście aranżacja salonu w bloku mieszkalnym wybudowanym przed rokiem 89. jest możliwe tylko wtedy, kiedy ściana między kuchnią i sąsiadującym pokojem nie jest nośna lecz działowa. Daje to nam spore pole do popisu, gdyż jednocześnie możemy zlikwidować drzwi do korytarza, również burząc część ściany. Wtedy znacznie powiększy się nam przestrzeń.

Pamiętajmy jednocześnie by w korytarzu nie było nadmiaru niepotrzebnych sprzętów. Wystarczy duża szafa sięgająca sufitu z rozsuwanymi drzwiami.

Mamy też możliwość urządzenia zabudowy kuchennej tak, by stworzyć coś w rodzaju baru z wysokimi barowymi taboretami. Oczywiście w salonie niezbędna będzie kanapa (bardziej funkcjonalna będzie narożnikowa) oraz podłużny typowy stół z krzesłami.

Pamiętajmy, że w salonie ważne jest zagospodarowanie ścian. Mogą być to na przykład rytmicznie pozawieszane grafiki. Przydatne bywają niewielkie wiszące regały.

Salon w domu jednorodzinnym

Tu sprawa jest o wiele prostsza, gdyż od lat w projektach domów jednorodzinnych architekci uwzględniają salon. Tyle że czasem jest on poprzedzany niewielkim korytarzem ze schodami na piętro innym razem do salonu wchodzi się bezpośrednio po otwarciu drzwi wejściowych. To sprawa gustu właściciela.

Urządzenie salonu daje wręcz nieskończone możliwości. Chociaż pewne elementy są w nim niezbędne, choćby wygodna kanapa i telewizor. Na pewno pozytywnie klimat salonu uzupełnia widoczne nagłośnienie profesjonalnego radia lub odtwarzacza. W takim wypadku dobrze się prezentuje (jako zagospodarowanie części ściany) półka z płytami.

Jeśli ktoś ma bogaty zasób książek to świetnie się będą komponowały regały z pozostałymi sprzętami lub urządzeniami w salonie.

Ostatnio dosyć powszechnym staje się swoiście „patchworkowe” urządzanie salonu, czyli obok mebli nowoczesnych wykorzystanie starych choćby z lat 60.

Duży salon możemy podzielić na strefy. Nie polecamy jednak w tym kontekście żadnych ścianek działowych ale na przykład rośliny doniczkowe. Świetnie do tego nadają doniczkowe bluszcze na przykład cissus rombolistny. Można również w tym celu wykorzystać duże kwiaty doniczkowe, choćby draceny.

Jeśli patchworkowe urządzanie salonu to dla ciebie za mało, sprawdź również ciekawe obrazy nowoczesne, które posiada w swojej ofercie np. dobra internetowa galeria sztuki. Taka ozdoba ściany będzie wyglądać doskonale.

Be the first to comment on "Aranżujemy salon"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.