Dofinansowanie agroturystyki może dotyczyć kilku sfer – budowy lub rozbudowy nieruchomości, poszerzenia bazy noclegowej lub technicznej albo też samych usług lub działalności edukacyjno-rekreacyjnej. Najważniejszy jest jednak dobry start i tu lepiej mają ci, którzy posiadają nieruchomości, inaczej jest z tymi, którzy mają ziemię i chcą na tym areale wybudować coś, co by umożliwiało działalność agroturystyczną.
Niestety PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich) nie przewiduje aktualnie dofinansowania agroturystyki. Jeszcze niedawno było to możliwe w ramach unijnej ścieżki tworzenia mikroprzedsiębiorstw. Czy są zatem możliwe źródła dofinansowania działalności agroturystycznej? Dokąd można się udać?
Można skorzystać z kilku pomocnych instytucji i programów. Na ogół będą to kredyty przyznawane na korzystnych warunkach. Można taki uzyskać między innymi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.
Kredyt z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej
Przeznaczony jest dla rolników lub ich rodzin zajmujących się jednocześnie usługami turystycznymi. Dotyczy miast lub wsi nieprzekraczających 20 tys. mieszkańców. Może być wykorzystywany między innymi na rozwój obiektu, również w zakresie bazy noclegowej i zakupu wyposażenia do nowych obiektów agroturystycznych.
Jeśli idzie o wysokość i oprocentowanie to zakłada się dwa możliwe tzw. plafony.
– w pierwszym (do 50 000 złotych) może być dofinansowana całość kosztów inwestycyjnych;
– w drugim (do 300 000 złotych) kredyt nie może wynieść więcej niż 80 proc. wartości kosztorysowej przedsięwzięcia inwestycyjnego – reszta to wkład własny, może to być między innymi zakup materiałów oraz robocizna.
Formy zabezpieczenia takiego kredytu typowe, choćby weksel i hipoteka. Wartość zabezpieczenia nie może być mniejsza niż 150 proc. kwoty brutto kredytu. Prowizja pobierana od banku nie przekracza 1,5 proc. wartości kredytu.
Inne źródła kredytowania działalności agroturystycznej
Warunkiem uzyskania niektórych kredytów na rozwój agroturystyki jest to, by agroturystyka stanowiła dodatkowy rodzaj działalności funkcjonującego gospodarstwa rolnego. Takie kredyty proponuje BGŻ i jednym z nich jest Agro Progres, który można zaciągnąć nawet na 30 lat. Kredytodawca umożliwia finansowanie wszelkich inwestycji sprzyjających rozwojowi gospodarstwa. Przykładami wykorzystywania takiego sposobu dofinansowania mogą być niektóre gospodarstwa w mazowieckiem.
BGŻ proponuje też kredyty przeznaczane na działalność wytwórczą w rolnictwie.
Be the first to comment on "Agroturystyka jak wystartować, jak dofinansować"