4 pytania, które powinieneś zadać zanim przystąpisz do funduszu inwestycyjnego

Niskie oprocentowanie na lokatach terminowych sprawiło, że zacząłeś rozglądać się za bardziej zyskownym sposobem inwestowania kapitału? Jeśli rozważasz przystąpienie do funduszu inwestycyjnego, odpowiedz sobie na te cztery pytania.

Fundusze inwestycyjne są formą zbiorowego inwestowania – te instrumenty polegają na zbieraniu środków od wielu inwestorów, którzy nabywają jednostki uczestnictwa, a następnie lokowaniu ich w papierach pieniężnych, obligacjach, surowcach czy akcjach w celu ochrony kapitału albo wypracowania zysku. Brzmi dobrze? Zanim wykupisz jednostki uczestnictwa upewnij się jednak, że rozumiesz czym są fundusze inwestycyjne.

Jaki jest mój cel inwestycyjny?

Czy twoim celem jest ochrona wartości kapitału? Chcesz zainwestować pieniądze, aby zdobyć środki na jakąś inwestycję (na przykład remont albo zakup auta)? A może masz na uwadze szerszy horyzont czasowy i szukasz instrumentu, który pozwoli ci zyskiwać i odkładać środki na bezpieczną starość? Zanim nabędziesz jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, jasno określ swój cel.

Jaki poziom ryzyka jestem w stanie podjąć?

Fundusze inwestycyjne, które inwestują w akcje, charakteryzują się dużo większym poziomem ryzyka, niż inne instrumenty. Jednocześnie jednak niosą ze sobą szansę na o wiele wyższy zysk, niż fundusze dłużne czy pieniężne. Dlatego właśnie należy zastanowić się, jakie ryzyko jesteś w stanie podjąć i tym samym określić swój profil inwestora. Czy zależy ci na jak największym zysku, czy raczej na ochronie wartości kapitału?

Czy rozumiem fundusz inwestycyjny, w który chcę zainwestować?

Nie inwestuj pieniędzy w produkty, których nie rozumiesz. Zanim kupisz jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego, skrupulatnie zapoznaj się z celami tego instrumentu, jego historycznymi wynikami oraz z prognozami wyników. Sprawdź, jaka jest dynamika rynków, na których dany fundusz inwestuje. Będziesz wtedy w stanie nie tylko ocenić potencjalny zysk, ale także i ryzyko z którym należy się liczyć inwestując w fundusze akcji oraz w fundusze mieszane.

Czy rozumiem, czym jest dywersyfikacja portfela i czemu jest potrzebna

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego to jedna z podstawowych form ochrony kapitału. Zabezpiecza przed sytuacją, w której wszystkie inwestycje zaczynają przynosić straty w jednym czasie. Różnicując swoje inwestycje, ograniczasz ryzyko straty i zwiększasz prawdopodobieństwo osiągnięcia zysku. Nawet, jeśli jednostki uczestnictwa któregoś z funduszy stracą na wartości, jest prawdopodobne, że zyski wypracowane przez pozostałe instrumenty zbilansują te straty. Jedna z zasad mówi też, że inwestor powinien inwestować w bezpieczne fundusze co najmniej tyle kapitału, co jego wiek wyrażony w procentach. Dwudziestopięciolatek zatem powinien włożyć w bezpieczne fundusze 25% swoich pieniędzy, ale pięćdziesięciolatek już 50%.

Be the first to comment on "4 pytania, które powinieneś zadać zanim przystąpisz do funduszu inwestycyjnego"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.