Zegarek to jeden z niewielu elementów biżuterii, które mogą być widoczne na wielkich galach, gdy jest wymagany strój formalny. Ale trzeba wiedzieć na co można sobie pozwolić. W tym wypadku nie każdy zegarek będzie idealny. Tak naprawdę trzeba zwrócić uwagę na wiele szczegółów. Co savoir-vivre mówi o męskich zegarkach do strojów formalnych?
Jaki zegarek do strojów formalnych?
W przypadku strojów formalnych – fraku czy garnituru – możesz zrezygnować z zakładania zegarka. Ale nie musisz. To w zasadzie jedna z niewielu (obok obrączki, medalika i w niektórych przypadkach sygnetu) dopuszczalna przez savoir-vivre biżuteria, którą może nosić mężczyzna. Dlatego może warto, tym bardziej że dobry zegarek jest wyznacznikiem klasy, elegancji i statusu społecznego.
Zegarek może bardzo wiele powiedzieć nam o tym, kto go nosi. Niestety może oznaczać, że ta osoba nie zna się na protokole i zasadach ubierania się, nie każdy zegarek bowiem nadaje się do strojów formalnych. Tak naprawdę jedyna możliwa opcja to klasyczny zegarek wyposażony w skórzany pasek. Wszelkie srebrne bransolety czy sportowe okazy muszą zostać w domu!
Jaki zegarek pasuje na formalne okazje?
Zegarek na skórzanym pasku najczęściej już sam w sobie jest dostatecznie elegancki. Oczywiście może być jednocześnie także praktyczny, jak na przykład TAG Heuer Carrera 1887, ponadczasowy zegarek bardzo wysokiej klasy. Warto jednak wiedzieć, że protokół jedne zegarki dopuszcza bardziej, inne mniej.
Mężczyźni eleganccy powinni kierować się prostotą. Dlatego też zegarki nie powinny być zbyt zdobne. Ich tarcze mogą być duże, ale bez zbędnych kamieni czy innych dekoracji. Bardzo często wykorzystuje się proste, okrągłe koperty z bardzo oszczędnym cyferblatem, dokładnie tak jak w przypadku kultowego zegarka TAG Heuer Carrera 1887. Koperta musi mieć kształt elipsy lub okręgu. Dopuszczalne są także zegarki cushion, czyli takie, które mają wyraźnie zaznaczone „uszy” do zamontowania paska.
Koperta może być wykonana ze złota, stali nierdzewnej lub srebra. Wszystkie elementy są dozwolone, z tym że o wiele lepiej widziane są zegarki w srebrnym kolorze lub z białego, nie żółtego złota.
Szwy, kolory i paski
Najczęściej paski klasycznych zegarków są wykonane z brązowej lub czarnej skóry. I wspaniale, bo właśnie dokładnie te kolory są dopuszczalne do stroju formalnego. Ale uwaga! W tym wypadku należy przyjrzeć się najdrobniejszym szczegółom. Odcień skóry i faktura muszą być dopasowane do innych skórzanych elementów garderoby: paska do spodni, butów czy ewentualnej aktówki, jeśli uroczystość ma charakter biznesowy.
Warto zwrócić uwagę także na przeszycia. Jeśli na pasku zegarka są umieszczone ozdobne szwy, ich kolor powinien być maksymalnie neutralny. Jeśli są widoczne, koniecznie muszą być dopasowane do szwów na pasku czy butach. W tej sytuacji zegarek musi być idealnie dobrany w każdym szczególe. Na większą swobodę i fantazję można sobie pozwolić w stylu casual czy casual business. Wtedy większość kolorów, faktur, materiałów i kruszców jest jak najbardziej dozwolona.