Zawiesia transportowe ? funkcjonalność i zastosowanie

Zawiesia transportowe to osprzęt niezbędny w transporcie różnego typu ładunków, których nie da się zawiesić na pojedynczym haku, stanowiącym standardowe wyposażenie większości urządzeń dźwignicowych. Zawiesi używa się przede wszystkim wtedy, gdy ładunek ma więcej niż jeden punkt zaczepienia lub gdy nie ma ich wcale. 

Zawiesia transportowe składają się z cięgien, czyli pojedynczych odcinków materiału, z którego powstaje zawiezie. Cięgna zawiesia współpracują ze sobą dzięki złączeniu ich razem z użyciem stalowego ogniwa. Element ten służy również do umieszczenia zawiesia na haku dźwignicy.

Cięgna zawiesia wykonane mogą być z różnego typu materiałów. Standardowo stosuje się trzy ich rodzaje ? stal w postaci liny stalowej bądź łańcucha stalowego oraz tworzywa sztuczne takie jak poliester. Najwygodniejsze w zastosowaniu są zawiesia wykonane z materiałów sztucznych, nazywane zawiesiami pasowymi. Są bardzo wytrzymałe, co w zestawieniu z niewielką wagą czyni z nich sprzęt niezbędny w różnego typu działaniach transportowych. Niestety, zawiesia tego rodzaju źle znoszą wysokie temperatury oraz żrące substancje, ich nośność również jest ograniczona, stąd w pewnych sytuacjach zdecydowanie lepszym wyborem są zawiesia stalowe.

Zawiesia stalowe są bardzo wytrzymałe zarówno na obciążenia, jak i na szkodliwość substancji znajdujących się w otoczeniu czy panującej w nim temperatury. Materiał, z jakiego są wykonane, daje im również bardzo dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, choć nie są na nie odporne w 100%. Pewnym zagrożeniem są dla nich ostre kanty ładunków bądź możliwość przygniecenia ciężarem i powstania odkształceń. Niszcząco na zawiesia wykonane ze stali oddziałuje również wilgoć, powodując ich korozję. Proces ten jest szczególnie niebezpieczny w przypadku zawiesi linowych, ponieważ objawy korozji są słabo widoczne wtedy, gdy powstają wewnątrz zaplotu liny.

Podobnie jak typ materiału, tak i forma zawiesia powinna być dopasowana do specyfiki wykonywanej pracy, a przede wszystkim, do kształtu i parametrów transportowanego ładunku. Do wyboru mamy zawiesia cięgnowe zakończone hakami, zawiesia cięgnowe zakończone pętlami oraz zawiesia o obwodzie zamkniętym. Cięgna zakończone hakami to najbardziej uniwersalny typ zawiesi, stosowany wszędzie tam, gdzie ładunek ma punkty zaczepienia, które pozwalają na zamocowanie haka. Zawiesia pętlowe z kolei stosuje się w przypadku ładunków nie posiadających punktów zaczepienia, które podnosi się poprzez opasanie.

U producentów zawiesi możliwe jest również ich wykonanie w postaci specjalistycznej, uwzględniającej określone warunki oraz jednostkowy ładunek.

Be the first to comment on "Zawiesia transportowe ? funkcjonalność i zastosowanie"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.