Cegły elewacyjne, czyli inaczej cegły klinkierowe i licowe, charakteryzują się dużą wytrzymałością na działanie czynników atmosferycznych ? dużych amplitud temperatury i wilgoci. W ich przypadku równie ważne co parametry techniczne, istotne są elementy estetyczne. Różne formy i sposoby wykończenia umożliwiają liczne możliwości w projektowaniu elewacji.
Na rynku znajduje się szeroki wybór kolorystyczny i strukturalny cegieł klinkierowych i licowych, co daje szerokie możliwości projektowe w elewacji z cegły. Dzięki pełnej gamie rozwiązań stosuje się je zarówno w budowach publicznych, jak i prywatnych. Dostęp do licznych form umożliwia prace wykończeniowe w newralgicznych miejscach, jak narożniki, nadproża czy podokienniki.
To, jak będzie wyglądał efekt końcowy, zależy od struktury powierzchni cegły oraz jej koloru (brązy i czerwienie, szare, czarne i białe). Dzięki sporej możliwości wyboru, możemy nadać budynkom charakter z poprzedniej epoki, albo przeciwnie, stworzyć bardzo współczesną kompozycję. Im cegła jest gładsza, tym wrażenie surowości jest większe.
Dodatkowy element wpływający na design to kolor spoiny oraz sposób w jaki zdecydujemy się na związanie cegieł (m.in. gotyckie, krzyżowe, wozówkowe, czy wiązanie dzikie, nieograniczone żadną technologią). Wykonanie zależy tylko od naszej wyobraźni i założeń architektonicznych projektu.
Cegły elewacyjne to przede wszystkim wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i wysoka odporność na duże amplitudy wilgoci oraz temperatury. Cegły do wykończenia elewacji to także wysoka klasa wytrzymałości na ściskanie. Klinkiery i cegły licowe mają wysoki współczynnik przewodzenia ciepła i wpływają na jakość termoizolacyjną budynku (szczególnie w przypadku ścian trójwarstwowych). Poziom termoizolacji w ścianach trójwarstwowych jest uważany za najlepsze rozwiązanie w powstawaniu budynków energooszczędnych, głównie przez przenikanie ciepła ze środka na zewnątrz budynku. Warto skonsultować technologię budowy z wykończeniem elewacji u specjalistów, gdyż zastosowanie gotowych elementów z cegieł umożliwia uniknięcie powstawania tzw. mostków termicznych. Może okazać się, że wykorzystanie materiałów jest spójne z założeniami projektu, co zaoszczędzi nakładów w projekt i pracę.
Należy pamiętać, że każdy producent cegieł ma nieznacznie różniące się od pozostałych formy , co powoduje, że materiał różnych producentów, jak i nawet materiał z różnych partii z tej samej fabryki, może nieznacznie różnić się od siebie wymiarami i odcieniem (sprawdź, np. Lode).
Be the first to comment on "Wykończenia z cegły elewacyjnej ? na co zwrócić uwagę"