Ubezpieczanie kredytów – po co, dlaczego, jak, za ile

Coraz więcej Polaków bierze kredyty, w tym pożyczki w instytucjach pozabankowych. Często w ofercie pożyczki znajduje się też opcja jej ubezpieczenia. Co obejmuje takie ubezpieczenie i czy warto je wykupić?

Po co ubezpiecza się kredyt?

Pożyczkę czy kredyt ubezpiecza się na wypadek niemożliwości jej spłaty, na przykład na skutek utraty zarobków. Wiele osób uważa ubezpieczenie po prostu za dodatkową opłatę, zastępującą na przykład prowizję. Ubezpieczenie pożyczki gotówkowej może w ogólnym rozrachunku rzeczywiście zwiększyć miesięczne ratalne zobowiązanie, choć jego wykupienie zmniejsza często oprocentowanie kredytu. Zdarzają się oferty, gdy bank nie przewiduje sprzedaży kredytu bez ubezpieczenia, lub na odwrót ? że jego ubezpieczenie w ramach umowy o udzielenie kredytu nie jest możliwe. Takie rozwiązania przyjmowane są również przez firmy, które oferują pożyczki pozabankowe.

Najczęstszymi typami ubezpieczeń dodawanych do kredytów są ubezpieczenia na życie, które zapewniają pełną spłatę zaciągniętego zobowiązania na wypadek śmierci kredytobiorcy, choroby lub utraty pracy. Możliwe są także inne ubezpieczenia na wypadek niewypłacalności dłużnika. Są to dodatkowe zabezpieczenia dla banku, że zobowiązanie wobec nich zostanie uregulowane w wypadku gdy staniemy się niewypłacalni. Może to być też, w takiej sytuacji, rozwiązanie korzystne dla nas i naszej rodziny ? w wypadku naszej śmierci bliscy nie będą musieli się martwić o spłatę kredytu, a jeśli zachorujemy lub z innych powodów stracimy źródło dochodów ? nie będziemy musieli się martwić, że kwota podlegająca zwrotowi instytucji kredytowej będzie znacząco wzrastać. Sami musimy rozważyć, jaka jest nasza sytuacja i jaką mamy pewność, że będziemy mogli w przeciągu najbliższych miesięcy spłacić swoje zobowiązanie.

Ile kosztuje ubezpieczenie pożyczki?

Wysokość stawki ubezpieczenia uzależniona jest od kwoty pożyczki i od okresu, w jakim zobowiązujemy się ją spłacić. Zwykle jest to, w ogólnym rozrachunku, kilkanaście procent pobranej kwoty. Zdarzają się również sytuacje, gdy bank pobiera kwotę ubezpieczenia w całości ? wówczas, w razie rezygnacji z umowy kredytu, kwota ta przepada.

Czytaj umowę!

Zawsze należy, przed podpisaniem, dokładnie przeczytać umowę kredytu, zwracając baczną uwagę na zapisy dotyczące polisy ? często banki wpisują je w umowę uważając to za pewnik, a my potem dziwimy się, że płacimy więcej. Jeśli jest możliwość zrezygnowania z ubezpieczenia, rozważmy ją, nie nastawiając się jednak z góry w jednym czy drugim kierunku ? wszystko zależy od szczegółowych zapisów umowy, określających, ile zapłacimy, i jakie mogą płynąć z tego korzyści.

 

Be the first to comment on "Ubezpieczanie kredytów – po co, dlaczego, jak, za ile"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.