Symbol wolności ? słowo o ubiorze

Ubranie już od wieków nie pełni tylko funkcji praktycznych. Choć dla niektórych to właśnie funkcjonalność ubioru jest cechą nadrzędną, to dla zdecydowanej większości z nas liczy się coś więcej. Ubraniem możemy zadeklarować przynależność do danej grupy społecznej, lub wręcz przeciwnie ? zamaskować ją.

Ubiór towarzyszy ludziom praktycznie od początku istnienia rasy gatunku ludzkiego. Jest jedną z tych rzeczy, które odróżniają człowieka od zwierząt. Umiejętność wytwarzania ubrań dana jest tylko człowiekowi. Również to tylko i wyłącznie człowiek, jako jedyna istota na tej planecie, która używa ubrań, potrafi przypisać im znaczenie kulturowe. I w tym również nie ma ani nic dziwnego, ani nic złego. W końcu historia gatunku ludzkiego potoczyła się bardzo różnie i zależnie od szerokości geograficznej, pod którą żyje człowiek, a także w zależności od czasów, w których się urodził – ubiera się inaczej. Ubiór od wieków służył człowiekowi nie tylko do okrycia nagości, ale również do tego, by pokazać innym swój status materialny. I zależnie od sytuacji – albo go podkreślić albo nawet spróbować ukryć.

Ubiór ciągle ważny w XXI wieku

W dzisiejszych czasach ubiór nadal pełni takie funkcje, nie da się temu zaprzeczyć. Choć czasy podziału i klas społecznych jako takich minęły – nadal są zakorzenione głęboko w ludzkiej świadomości. I nadal to właśnie ubiór jest czymś, co pozwala go podkreślić.
W dzisiejszych czasach, w XXI wieku i przy wszechobecnym Internecie oraz otwartych granicach nie da się też ukryć, że świat jest mniejszy niż w którymkolwiek innym punkcie historii ludzkości, a zakupy nie stanowią najmniejszego problemu. Nawet jeżeli mowa o zakupach robionych na drugim końcu świata – nadal, by tego dokonać, nie trzeba nawet ruszać się z fotela. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu i wiedza, gdzie szukać odpowiednich ubrań. Wiedza, której nawet nie można nazwać wiedzą tajemną – każdy ogarnięty i zorientowany w tematyce Internetu człowiek jest w stanie pojąć ideę zakupów przez Internet i odnaleźć setki, a nawet wręcz tysiące i miliony możliwości ku temu, by ich dokonać.

Symbol wolności

Ubraniem można zamanifestować naprawdę wiele rzeczy. Taka kurtka ramoneska na przykład to nadal dla wielu symbol buntu i tego, co nieodłącznie się z buntem łączy – powiewu prawdziwej wolności. Nic więc dziwnego, że ramoneski szczególnie upodobali sobie ludzie, którzy po prostu nie chcą dać się wtłoczyć w sztywne ramy społeczeństwa, nie chcą się dać przerobić na szarą masę, której w społeczeństwach ludzi na całym świecie naprawdę wiele, tylko chcą być prawdziwie wolni. Wolni i szczęśliwi z powodu tego, kim są i dlaczego są tym, kim są. A ramoneska damska idealnie potrafi ten fakt podkreślić. Zwłaszcza, że często idzie w parze z naprawdę przemyślaną stylizacją, która nieodmiennie wskazuje na charakter właścicielki.

Be the first to comment on "Symbol wolności ? słowo o ubiorze"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.