Spawanie metali przeznaczonych do kontaktu z żywnością

Zarówno przepisy Unii Europejskiej, jak i przepisy polskiego porządku prawnego zawierają normy bardzo precyzyjnie określające, jaka stal nadaje się do kontaktów z żywnością. Podstawowym kryterium jest wysoki poziom obojętności tego rodzaju materiałów – tak, aby wyeliminować ryzyko przenikania do żywności substancji, które mogłyby w sposób bezpośredni lub pośredni zagrażać zdrowiu i życiu człowieka.

Stal nierdzewna – najpopularniejszy stop metali stosowany w przemyśle spożywczym

To właśnie stal nierdzewna uchodzi za materiał całkowicie neutralny. Kontakt żywności z tym materiałem nie zmienia cech organoleptycznych pożywienia i (co znacznie ważniejsze) nie wpływa na jego skład chemiczny. Wartości stężeń pierwiastków chemicznych, które podczas kontaktu stali z żywnością są uwalniane do pożywienia znajdują się na akceptowalnie niskim poziomie. Dlatego dzięki korzystnemu stosunkowi ceny do jakości i trwałości tego metalu jest on powszechnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym i do transportu wody pitnej.

Spawanie laserowe

Coraz więcej firm na świecie, w tym nasz rodzimy Renox, oferują nowatorski system spawania laserowego. Jego niewątpliwą przewagą nad metodami dotychczas stosowanymi jest możliwość łączenia ze sobą nie tylko popularnej stali nierdzewnej, ale również wielu innych nowoczesnych materiałów, które dopiero zaczynają podbijać rynek linii produkcyjnych i maszyn przeznaczonych do obróbki żywności.

Wysoka trwałość podzespołów spawanych laserowo

Bardzo duży wpływ na trwałość i precyzję łączenia materiałów ma szerokość spoiny. Przedmioty wykonane w technologii spawania laserowego wyglądają nie tylko dużo estetyczniej, ale są również wielokrotnie trwalsze od tych samych elementów wykonanych tradycyjną techniką. Dzieje się tak dzięki temu, że w procesie łączenia obszar materiału poddanego wpływowi ciepła jest na tyle mały, iż ryzyko pojawienia się naprężeń termicznych oraz zmian strukturalnych oscyluje w granicy błędu statystycznego. Dodatkowo spoina wykonana w technice spawania laserowego cechuje się dużo mniejszą porowatością i niższym poziomem tlenków metali, co w niebagatelny sposób wpływa na łatwość utrzymania w czystości tak łączonych konstrukcji.

Cena a jakość?

Warto mieć na uwadze, że spawanie w technologii laserowej jest stosunkowo tanie, natomiast bardzo często występują znaczne rozbieżności w jakości łączonych elementów. Wynika to z faktu, iż proces ten wymaga bardzo dużej precyzji, dlatego duże partie elementów warto powierzać wykonawcom posiadającym już pewne doświadczenie w stosowaniu tej metody. To właśnie uzyskanie jednakowej wysokiej jakości sprawia, że mimo wszystkich zalet tej technologii, pozostaje ona stosunkowo kosztownym rozwiązaniem w odniesieniu do metod tradycyjnych.

Prowadzisz firmę i potrzebujesz sprawdzonej usługi spawania stali nierdzewnej? Renox to firma z renomą i doświadczeniem.

Be the first to comment on "Spawanie metali przeznaczonych do kontaktu z żywnością"

Leave a comment

Your email address will not be published.




Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.