Organizacja pogrzebu to dość trudne zadanie – musimy zmagać się nie tylko z bólem po zmarłym bliskim, ale również z bardzo wieloma formalnościami, które powinniśmy zamknąć w przeciągu kilku dni od momentu zgonu.
Karta zgonu
Karta zgonu to poświadczenie o śmierci danej osoby, wystawiane przez odpowiedniego lekarza. W zależności od okoliczności będzie to inna osoba:
- W przypadku śmierci naturalnej, w domu zmarłego lub poza nim kartę wypisuje lekarz rodzinny lub wezwany lekarz pogotowia
- W przypadku śmierci w czasie pobytu w szpitalu kartę wypisuje lekarz opiekujący się zmarłym
- W przypadku śmierci w wyniku wypadku lub przestępstwa lekarz, którzy został wezwany może zdecydować o przewiezieniu ciała do zakładu medycyny sądowej. Tam po zakończonej sekcji zwłok kartę wypisuje lekarz, który ją przeprowadził.
Karta zgonu jest niezbędna do tego, by ciało zmarłego mogło zostać przejęte przez zakład pogrzebowy oraz do uzyskania aktu zgonu.
Akt zgonu
Wystawiany jest przez urząd stanu cywilnego właściwy dla miejsca zgonu zmarłego – do jego uzyskania potrzebna jest karta zgonu, dowód osobisty zmarłego, odpis aktu urodzenia (w przypadku śmierci dziecka), książeczka wojskowa (w przypadku śmierci mężczyzny przed 50 rokiem życia) oraz wniosek o wydanie trzech odpisów aktu zgonu. Dokument ten wydaje urząd stanu cywilnego właściwy dla miejsca zgonu zmarłego – należy zgłosić się do niego najpóźniej trzeciego dnia od daty śmierci, lub, jeśli śmierć była następstwem choroby zakaźnej, w ciągu 24 godzin od śmierci.
Ustalenie daty pogrzebu
Posiadany akt zgonu pozwoli ustalić z kancelarią parafialną lub zarządem cmentarza datę i godzinę pogrzebu. Jeśli nie posiadamy własnego miejsca na cmentarzu, będziemy musieli złożyć odpowiednią opłatę.
Odebranie zwłok przez zakład pogrzebowy
Karta zgonu pozwala nam przekazać ciało zmarłego do domu pogrzebowego. Jego pracownicy odbierają je ze szpitalnej kostnicy i po sporządzeniu dokumentacji przewożą do chłodni w zakładzie, gdzie czeka ono do dnia pogrzebu. Wiele zakładów, takich jak Zakład Pogrzebowy Witwicka z Wrocławia proponuje swoim klientom wyręczenie w większości formalności oraz kontaktach z innymi firmami, z których usług moglibyśmy skorzystać – np. z kwiaciarniami. Warunkiem uzyskania takiej pomocy jest przekazania zakładowi karty zgonu, dowodu osobistego zmarłej osoby i – w przypadku gdy zmarły był emerytem lub rencistą – odcinka renty lub emerytury. Ponadto potrzebne będzie wystawienie firmie odpowiedniego upoważnienia – dzięki niemu będzie ona mogła działać w naszym imieniu.