Chcesz kupić nowe mieszkanie, które niedługo zostanie ukończone? Niedługo zatem będziesz musiał zmierzyć się z odbiorem mieszkania od developera lub spółdzielni. Możesz wynająć fachowca, który będzie Ci towarzyszyć. Ale możesz też dokonać odbioru samodzielnie. Poniżej kilka ważnych porad i wypowiedzi osób, które odbiór mają już za sobą.
Po pierwsze – nie traktuj reprezentanta developera jak wroga, który chce, aby odbiór był dokonany za wszelką cenę. Dzięki temu spotkanie będzie przebiegać w lepszej atmosferze, a często możesz liczyć na dobrą współpracę jeśli coś będzie nie tak. Bardzo ważne, aby odbiór zaplanować w dniu, w którym mamy na niego wystarczającą ilość czasu. Najgorsze co można zrobić to wbiec „jak po ogień” i chaotycznie rozglądać się po mieszkaniu. Jeśli się przygotujesz, zaoszczędzisz sobie nerwów.
Tadeusz Niwiński, który przygotowywał się sam do odbioru mieszkania na Bemowie w Warszawie:
Odbierałem mieszkanie sam na osiedlu Bemowo Park Opinie, jakie ma ten developer z Warszawy spowodowały, że nie szukałem żadnych doradców, postanowiłem dokonać odbioru sam. Wszystko poszło gładko i nie było żadnych problemów, ale oczywiście byłem dobrze przygotowany. Miałem listę, co trzeba sprawdzić w mieszkaniu przy odbiorze. To są często nawet takie podstawowe rzeczy o jakich się zapomina – np. żeby sprawdzić prąd we wszystkich gniazdkach albo okna pootwierać w każdej pozycji – i na oścież, i uchylnie i tylko rozszczelnić. Przyszedłem z poziomicą i pionem oraz zabrałem nawet trochę bardziej „zaawansowane” urządzenia, jak wykrywacz przewodów ściennych. Może to była przesada ale nie chciałem mieć żadnych wątpliwości. Nowe mieszkanie na Bemowie okazało się świetnie przygotowane i podpisałem protokół.
Co zabrać na odbiór mieszkania?
Nieważne, gdzie odbierasz nowe mieszkanie w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy jakimkolwiek innym mieście, twój zestaw odbiorcy powinien być taki sam. Zabierz:
- Umowę – po to aby sprawdzić, czy w mieszkaniu jest to, co gwarantuje Ci developer.
- Poziomicę – aby sprawdzić czy ściany są pionowe i równa, w podłoga ma poziom. Zabierz jak najdłuższą poziomicę, którą wcześniej sprawdź.
- Narzędzie do mierzenia kątów – najlepiej budowlany kątomierz, w ostateczności szkolny kątomierz.
- Miarkę, najlepiej o długości minimum 2 metrów.
- Urządzenie elektryczne którym sprawdzisz gniazdko. Najlepiej żarówkę-próbówke lub śrubokręcik-próbnik, bo teoretycznie wpięcie np. telefonu przez ładowarkę do uszkodzonego gniazdka może mu zaszkodzić.
- Żarówkę z oprawką i kabelkami wychodzącymi z oprawki.
Przy pomocy tych narzędzi zmierzysz:
- Kątomierzem sprawdzisz katy proste między ścianami oraz między podłoga, a ścianami.
- Kąty możesz sprawdzić mierząc przekątne pomieszczenia za pomocą miarki.
- Poziomicą sprawdzisz tez czy ściany są proste.
- Za pomocą miarki sprawdź powierzchnię pomieszczeń – zmierz boki dwie prostopadłe ściany i pomnóż ich długość aby uzyskać powierzchnię. Jeśli pomieszczenie nie ma regularnego kształtu, będzie się trochę trzeba pomęczyć.
- Za pomocą miarki sprawdź też szerokość otworów drzwi wewnętrznych, jeśli odbierasz mieszkanie w stanie surowym bez wstawionych drzwi.
- Za pomocą próbówki sprawdź działanie gniazdek.
- Za pomocą żarówki z oprawką sprawdź czy jest prąd w kostkach na żyrandole pod sufitem.
Za dużo betonu w narożnikach – częsty problem.
Anna Kalata, odbierała mieszkanie na Woli w Warszawie od developera:
Odbiór mojego mieszkania bardzo się przeciągnął. Kupowałam je u bardzo dużego developera na Woli. Po przyłożeniu poziomicy w narożnikach prawie wszystkich pomieszczeń okazywało się ze nie ma tam poziomu bo jest prawdopodobnie za gruba wylewka. To bardzo częsty problem, który potem utrudnia położenia terakoty albo drewnianej podłogi. Developer poprawiał to aż dwa razy bo nie podpisywałam protokołu. Sytuacja zrobiła się nerwowa i rozważałam nawet w porywie emocji aby odstąpić od umowy i kupić nowe mieszkanie na Bemowie. Ostatecznie jakoś doszliśmy do porozumienia, choć developer z Woli kwestionował moje zarzuty i o mało nie musiałabym korzystać z pomocy rzeczoznawcy. Podłogi wyrównano ostatecznie i zrobiono to na tyle dobrze, że z położeniem terakoty i klepki nie było problemów.
O czym jeszcze pamiętać przy odbiorze nowego mieszkania?
Sprawdź też rozmieszczenie kranów i odpływów. Czy są tam, gdzie powinny być według planu? Czy działa prawidłowo wentylacja, dzięki czemu w łazience i w kuchni nie czeka Cię wkrótce grzybobranie z powodu tworzenia się pleśni w zaparowanych i źle wentylowanych pomieszczeniach?
Na odbiór idź w dzień, nigdy wieczorem. Po pierwsze będziesz wypoczęty, a po drugie więcej zobaczysz. Sztuczne światło to często zniekształcenie rzeczywistości. Nie bój się wnikać w szczegóły i zadawać drobiazgowych pytań, nie daj się nigdy zbywać ogólnymi odpowiedziami, ani zapewnieniami, że się coś później poprawi, albo, że „tak musi być”.
Jeśli podpisujesz protokół – wpisz dokładnie wszystkie stwierdzone niedociągnięcia i dopilnuj, aby został przez developera lub spółdzielnie wpisany jakiś konkretny termin, kiedy zostaną te usterki naprawione. To że je wpiszesz bez ustalenia terminu naprawy może powodować potem wiele nerwowych sytuacji. Jeśli usterki są takie, że lokalu nie da się użytkować, nie podpisuj protokołu. Jeśli nawet do tego dojdzie – nadal trzymaj emocje na wodzy i zachowaj spokój – czasem niedociągnięcia to po prostu wypadek przy pracy, a nie złośliwość drugiej strony. Nie myli się ten, kto nic nie robi. Istotne jak developer odniesie się do twoich roszczeń. Jeśli załatwi je szybko to zapowiada się dobra dalsza współpraca. Dobre firmy rozpoznaje się między innymi po zachowaniu, gdy pojawiają się właśnie problemy.
Chcesz kupić nowe mieszkanie w Warszawie i szybko je odebrać? Poniżej kilka propozycji:
Warszawa mieszkania na sprzedaż, które możesz wkrótce odebrać:
- Bemowo Park – nowoczesne osiedle na Bemowie przy ul. Łokuciewskiego
- Nowe Bemowo – osiedle przy ul. Narwik w Warszawie
- Osiedle Awangarda – przy ul. Waldorffa w Warszawie