Najczęstsze przyczyny awarii samochodu

Samochody są dziś niezbędne. We współczesnym świecie tak naprawdę trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez auta. W Polsce są miliony osób, które codziennie dojeżdżają do pracy, gdzie ponad połowa korzysta z własnego samochodu, aby dostać się między domem a pracą.

W obszarach metropolitalnych z doskonałymi środkami transportu publicznego, sporo osób decyduje się jednak na auto. Problem zaczyna się gdy pojazd zaczyna szwankować. Ale jakie są główne przyczyny awarii samochodu?

Akumulator samochodowy jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii auta

Akumulator, prądnica, pasek wielorowkowy to podstawa funkcjonowania samochodu. Najczęstszą przyczyną awarii pojazdów silnikowych jest właśnie problem z rozruchem przez akumulator. Zdaniem ekspertów powodem jest między innymi wysokie zużycie energii przez nowoczesne systemy zwiększające komfort, takie jak ogrzewanie fotela, kierownicy, tylnej szyby czy lusterek zewnętrznych. Wentylacja wymagana dla systemu klimatyzacji również wymaga energii. Energia elektryczna musi również zasilać oświetlenie, radio lub system nawigacji. Duża liczba układów elektrycznych zwiększa również podatność na błędy. Wadliwe elementy mogą powodować zakłócenia, które niezauważalnie rozładowują akumulator nawet po wyjęciu kluczyka ze stacyjki. W końcu każda bateria może rozładować się samoczynnie. Akumulatory rozruchowe po napełnieniu mają poziom naładowania poniżej 40% po okresie 2-3 miesięcy w temperaturze pokojowej.

Średnio bateria samochodowa wystarcza na cztery do pięciu lat, dzięki czemu można wydłużyć żywotność. Z reguły akumulator po głębokim rozładowaniu nie osiąga już określonej pojemności. Głębokie rozładowanie występuje wtedy, gdy akumulator jest rozładowany do ponad 80% swojej nominalnej pojemności.

Wtrysk i zapłon przyczyną problemów z autem

Możesz samodzielnie wymienić zużyte świece zapłonowe dzięki specjalistycznej wiedzy, odpowiednim narzędziom i umiejętnościom. Problemów z układem wtryskowym zwykle nie da się rozwiązać poza specjalistycznym warsztatem. System jest podatny na nawet najmniejsze zakłócenia. Na przykład, jeśli niedbale zatankujesz benzynę zamiast oleju napędowego i zostawisz włączony silnik, to możesz spodziewać się, że ścieranie metalu w pompie wtryskowej zniszczy cały układ z powodu braku smarowania oleju napędowego. Również uszkodzone lub zużyte filtry paliwa może prowadzić do problemów z układem wtryskowym.

Opony jako kolejna przyczyna unieruchomienia auta

Problem z przebitą oponą jest równie kluczowy. Przejeżdżane są krawężniki lub krawędzie, ciśnienie powietrza jest sprawdzane tylko sporadycznie i nie jest przestrzegana minimalna głębokość bieżnika. Wiek opony również odgrywa ważną rolę, ponieważ guma staje się porowata. Prawidłowe przechowywanie opon poza sezonem użytkowania zmniejsza również ryzyko przebicia opony.

Masz problem z autem na trasi? Zamów lawetę, która odwiezie uszkodzony pojazd pod wskazany adres. Możesz także zdecydowac się na sprzedaż auta. Usługi takie jak skup aut Piła są świadczone przez firmy z wieloletnim doświadczeniem, co jest dla Ciebie gwarancją profesjonalnego podejścia do problemu.