Monety okazjonalne w Mennicy Papieskiej

Numizmatyka to jeden z tych typów kolekcjonerstwa, które są popularne już od pokoleń.

Fascynacja pieniędzmi, umiejętność doceniania unikatów, trudności ze zdobyciem najrzadszych okazów i emocje towarzyszące powiększaniu kolekcji to czynniki zdecydowanie zachęcające do oddania się temu hobby. Tym bardziej że w dzisiejszych czasach zdobywanie okazjonalnych wersji pieniędzy jest dużo prostsze niż przed laty. Pomaga w tym m.in. Mennica Papieska, która systematycznie udostępnia nowe monety o różnych nominałach. Ich awers zawsze przedstawia motyw nawiązujący do konkretnej osoby, miejsca lub wydarzenia. Rewers może być również dekoracyjny, aczkolwiek czasem przypomina standardowe monety będące w obiegu.

Poza tym, że monety są cennymi okazami w kolekcjach pasjonatów, to stanowią też bezpieczną inwestycję. Mimo wahającej się wartości pieniądza, unikaty zawsze pozostaną w cenie. Dotyczy to szczególnie tych monet, które wykonane są z najcenniejszych kruszców, czyli srebra lub złota.

Wśród najważniejszych postaci, znajdujących się na monetach, w ostatnim czasie znaleźli się m.in. papież Jan Paweł II i papież Franciszek, św. Matka Teresa z Kalkuty czy Józef Piłsudski. Jeśli chodzi o istotne wydarzenia, to numizmaty, które proponuje Mennica Papieska upamiętniają m.in. dzieje naszego kraju, jak np. chrzest Polski, bitwę pod Grunwaldem oraz zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, a także kanonizację papieża Polaka. W drugim przypadku Mennica wypuściła wspaniałą kolekcję monet z wizerunkiem Karola Wojtyły na różnych etapach jego pontyfikatu. Każdy numizmat wykonano z czystego, nieskazitelnego srebra.

Ciekawostkę stanowią także papieskie monety, które jako pierwsze w historii numizmatyki ozdobiono bursztynem. Wyjątkowym okazem są też monety w kształcie granic Polski, które dostępne są w wersji srebrnej i złotej. Poza tym w Mennicy można znaleźć limitowane edycje monet przedstawiających inne motywy, jak choćby znaki zodiaku czy starożytne boginie,

Be the first to comment on "Monety okazjonalne w Mennicy Papieskiej"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.