Lektor do reklamy? W jego wyborze pomoże bank głosów

Dobór właściwego lektora do reklamy telewizyjnej albo radiowej posiada bardzo duże znaczenie. Jak dobiera się odpowiednich lektorów do realizacji takich projektów? Lektor to osoba, która pracuje swoim głosem. Uczestniczy w wielu różnych nagraniach, w tym między innymi w tych, które posiadają charakter reklamowy. Wobec tego lektorów możemy usłyszeć praktycznie każdego dnia. Aby przekaz reklamowy okazał się skuteczny, konieczne jest dobranie takiego lektora, który sprawdzi się w danej roli. Czym najczęściej kierują się wtedy agencje reklamowe?

Głos lektora ? dopasowany do grupy docelowej reklamy

Gdy przysłuchamy się różnym reklamom, możemy natychmiast zauważyć, że uczestniczą w nich różni lektorzy – kobiety, mężczyźni, lektorzy o głosie dojrzałym czy też młodzieńczym. Dobór właściwego lektora nie jest jednak dziełem przypadku. Agencje, które odpowiedzialne są za kreację reklamy, dobierają lektorów przede wszystkim pod względem grupy docelowej, do której kierowana jest reklama. Przykładowo, reklama suplementu diety dla starszej osoby może odnieść większy sukces wtedy, gdy lektorem będzie osoba o dojrzałym głosie. Analogicznie jest w przypadku reklam kierowanych do dzieci i młodzieży – grupa docelowa determinuje dobór lektora wyróżniającego się młodzieńczym tembrem głosu.

Banki głosów ? nagrania lektorów dostępne także online

Aktualnie dobór odpowiednich lektorów do realizacji reklam, a także innego rodzaju projektów jest znacznie prostszy niż w przeszłości. To wszystko zasługa internetowych baz głosów, które określane są także jako banki głosów czy banki lektorów. Dostępny za pośrednictwem internetu bank głosów Warszawa jest jednym z miast, gdzie działają studia prowadzące takie serwisy, udostępniają dziesiątki, a niekiedy setki nagrań różnych lektorów. Klienci mogą zatem przeglądać dostępne propozycje i odsłuchiwać próbki nagrań lektorskich, aby wybrać takiego lektora, który będzie mógł sprawdzić się do konkretnego nagrania najlepiej. Po wybraniu odpowiedniego lektora można także od razu zlecić realizację konkretnych nagrań – także online!