Kotły kondensacyjne

Ogrzewanie domu czy mieszkania z sieci miejskiej to luksus dostępny tylko dla części właścicieli lokali mieszkalnych. Pozostali muszą problem ciepła rozwiązywać we własnym zakresie i o ile w nowo budowanych obiektach stosuje się rozwiązania nowoczesne, o tyle w budynkach starszych ciągle funkcjonują technologie przestarzałe, energochłonne i bardzo kosztowne w eksploatacji.

W 2018 roku rozpoczął działanie rządowy program Czyste Powietrze mający na celu zachęcenie właścicieli domów jednorodzinnych m.in. do wymiany starych źródeł ciepła. Program będzie realizowany do 2029 r., a ponieważ wymiana i zakup nowych pieców będą częściowo dofinansowywane warto taką inwestycję przeprowadzić u siebie.

Jedną z bardzo korzystnych dla uzyskania optymalnych mocy grzewczych technologii jest zainstalowanie kotłów kondensacyjnych. Są one wprawdzie nieco droższe od zwykłych, ale korzyści wynikające z mniejszego poboru paliwa w ciągu mniej więcej trzech lat eksploatacji takiego kotła zniwelują różnicę cenową, a w późniejszym czasie będzie można już liczyć na realne oszczędzanie przy comiesięcznych opłatach za gaz.

Kotły kondensacyjne swoją wydajność uzyskują poprzez pobieranie ciepła także z pary wodnej powstałej w wyniku spalania gazu, która w tradycyjnych piecach uchodzi przez komin. Odzyskana w ten sposób energia wraca ponownie do instalacji c.o. Kotły kondensacyjne są wyposażone w wymiennik ciepła taki jak w zwykłych kotłach i dodatkowo w wymiennik mający na celu skraplanie pary wodnej, która w tradycyjnych piecach nie może być skraplana.

Dobrej jakości kotły produkuje firma Beretta http://beretta.pl/produkty/kotly-kondensacyjne. Na stronie firmy oprócz różnego rodzaju kotłów podane są też istotne informacje podpowiadające komu można zlecić montaż takiego urządzenia.

Kotły kondensacyjne oszczędzają nawet do 25 procent energii, są bezpieczne w eksploatacji i ciche. Redukują też szkodliwe substancje, co przy fatalnym stanie jakości powietrza w Polsce ma kapitalne znaczenie.

Be the first to comment on "Kotły kondensacyjne"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.