Stolarstwo pozwala na produkcję ręcznie lub maszynowo przepięknych mebli, ławek ogrodowych, altan i wszelkiego typu innych przedmiotów wykonanych z drewna. Warsztat stolarski musi posiadać odpowiednie wyposażenie. Jakich narzędzi nie powinno w nim zabraknąć?
Czym są narzędzia stolarskie?
Pod pojęciem narzędzia stolarskie należy rozumieć zarówno narzędzia ręczne, jak i elektryczne, przeznaczone dla warsztatów stolarskich, ciesielskich i meblarskich. Część podstawowych narzędzi stolarskich powinno znaleźć się na wyposażeniu warsztatów domowych majsterkowiczów. Inne są niezbędne wyłącznie zawodowym stolarzom, którzy na co dzień zajmują się szeroko rozumianą obróbką drewna. Takie narzędzia warsztatowe oferuje m.in. sklep MAGMA.
Stolarstwo to przemysłowa lub ręczna obróbka drewna, która pozwala przekształcić odpowiednio obrobione uprzednio drzewo np. w piękny element wyposażenia wnętrza. Ta dziedzina zawodowa może być również praktykowana amatorsko, jako satysfakcjonujące i niezwykle pożyteczne hobby.
Niezbędne narzędzia w warsztacie stolarskim
W tradycyjnych warsztatach stolarskich występuje wiele narzędzi obsługiwanych ręcznie, w odróżnieniu od warsztatów przemysłowych, produkujących drewniane meble i rzeczy codziennego użytku na skalę masową, w ramach automatycznie sformułowanego procesu produkcji.
W warsztacie stolarz powinien dysponować szerokim wyborem pił ręcznych, stołowych i elektrycznych. Dzięki nim będzie mógł dowolnie ciąż deski, kantówki i inne elementy drewniane. Konieczne jest wyposażenie zakładu stolarskiego w pilniki do drewna, imadła, wyrzynarki, szlifierki proste i kątowe czy środki chemiczne, dzięki którym będzie można skutecznie zabezpieczyć drewno impregnatem przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych i biologicznych. W profesjonalnych zakładach nie powinno zabraknąć maszyn stolarskich, do których zalicza się strugarki, frezarki, dłuciarki i grubościówki. Strugarka elektryczna może być wspomagana poprzez ręczne strugi – zdzieraki, równiaki, gładziki, spusty czy kątniki. Do szlifowania używa się kostek szlifierskich, papierów ściernych, tarników i cykliny.
Stolarz korzystać będzie w swojej pracy ponadto z narzędzi do trasowania – m.in. rysika, zwykłych ołówków, znaczników, czy węgielnicy. Do wykonywania otworów przydadzą się wiertła do drewna czy świdry. Do dłutowania przydatne będą dłuta profilowe, proste i do osadzania zawiasów. Stolarz musi dysponować narzędziami pomocniczymi – siekierami, toporami, młotkami, obcęgami, kombinerkami, ściskami, szpachelkami itp.
Be the first to comment on "Jakich narzędzi nie powinno zabraknąć w warsztacie stolarskim?"