Jak wygląda metoda próżniowa w badaniu szczelności?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak przemysł sprawdza szczelność różnych zbiorników, rur czy urządzeń, które mają kluczowe znaczenie dla jakości i bezpieczeństwa? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś! W tym artykule przyjrzymy się jednej z najbardziej efektywnych i precyzyjnych metod badania szczelności – metodzie próżniowej. Poznasz jej zastosowanie oraz dowiesz się, w jaki sposób działa spektrometr gazowy w detektorze nieszczelności oraz jak wykorzystuje gaz znakujący – hel. Zapraszam do lektury!

W jakim celu bada się szczelność zbiorników i urządzeń?

Szczelność jest niezwykle ważna w wielu gałęziach przemysłu. Wymaga jej zarówno przemysł petrochemiczny, farmaceutyczny, spożywczy, jak i motoryzacyjny. Szczelność zbiorników, rur czy urządzeń ma kluczowe znaczenie dla efektywności pracy tych obiektów. Przede wszystkim, każda nieszczelność może prowadzić do strat produktu przechowywanego w zbiornikach czy przesyłanego przez rury. Ponadto, nieszczelności mogą być źródłem przecieku substancji niebezpiecznych, co generuje ryzyko dla zdrowia pracowników oraz wpływ negatywnie na ekosystem.

Badanie szczelności metodą próżniową – na czym polega?

Jak wspomniano we wstępie, badanie szczelności metodą próżniową opiera się na wykorzystaniu spektrometru gazowego w detektorze nieszczelności. Ten zaawansowany technologicznie sprzęt pozwala na lokalizowanie i precyzyjne mierzenie rozmiaru nieszczelności. Proces ten przebiega za pomocą gazu znakującego – helu, który jest bezpieczny dla zdrowia i nie wpływa negatywnie na środowisko. W praktyce, badany obiekt jest podłączany pośrednio lub bezpośrednio do spektrometru mas. Następnie wewnątrz obiektu tworzona jest próżnia, co pozwala na kontrolę procesu wydobywania się gazu znakującego przez ewentualne nieszczelności. Dzięki obecności helu w systemie, spektrometr mas może precyzyjnie wykryć miejsca, przez które wydobywa się ten gaz. Czyli innymi słowy, lokalizuje nieszczelności.

Metoda próżniowa badania szczelności jest nie tylko precyzyjna, ale także szybka i nieinwazyjna. Dzięki temu stosowana jest w różnych gałęziach przemysłu, gdzie jakość i bezpieczeństwo są na pierwszym miejscu. Warto więc zapoznać się z tą metodą bliżej, szczególnie jeśli masz do czynienia z zadaniami związanymi z kontrolą jakości czy bezpieczeństwem pracy w obszarze przemysłu.

Materiał zewnętrzny