Jak utrzymać dom? Opłaty i czynsze

Rozsądne gospodarowanie czy zarządzanie budżetem domowym to szalenie odpowiedzialne zadanie. Głównym problemem są tutaj niekontrolowane w żaden sposób wydatki. Jest to problem zarówno osób młodych, które nie do końca znają wartość pieniądza, jak i osób starszych, które zapominają o tej niezbędnej kontroli.

Jak zatem poradzić sobie z utrzymaniem domu w chwili, kiedy ciągle zaskakują nas podwyższ ki czynszowe czy też podstawowych produktów codziennego użytku jak chociażby chleb, mleko czy herbata? Najważniejszym elementem jest tutaj przede wszystkim właściwe rozplanowanie tygodniowych wydatków a także wydatków miesięcznych. Dzięki temu dużo łatwiej będzie nam się zorientować ile wydajemy na poszczególne produkty, jakie produkty możemy wyeliminować chociażby na jakiś czas na przykład papierosy czy piwo lub chipsy czy inne słodkie lub słone przekąski.

Rozplanowanie tygodniowe i miesięczne naszych wydatków można wykonać w postaci listy, na której wyszczególnimy wszystkie nasze wydatki. Na liście tej także ważną pozycję zajmą z pewnością elektryczność, użytkowanie wody czy zużycie gazu oraz zużycie ciepła. Gaz, woda i prąd to trzy dość ważne elementy naszej egzystencji codziennej. Są to także te elementy, których zużycie możemy ograniczyć. Na przykład nie zużywając zbyt dużej ilości wody do zmywania. Zamiast wolnego lania się wody w czasie zmywania, możemy nalać sobie określoną ilość wody ciepłej, która posłuży nam do zmycia naczyń. Wodę zimną możemy puścić na nasze umyte naczynia bezpośrednio z kranu, ale także nie przesadzać z grubością strumienia.

Warto czasami taką codzienną czynność jak zmywanie naczyń wykonać trzy razy wolniej, ale tym samym zaoszczędzić na wydatkach związanych z jej użytkowaniem. Jeśli zaś chodzi o prąd to także powinniśmy dbać o to by oszczędzać energię elektryczną. Na przykład wyłączając światło wtedy, gdy nie jest ono tak naprawdę potrzebne ? gdy wychodzimy na dłuższy czas z domu czy danego pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem mogą być tutaj także świetlówki energooszczędne.

Co prawda są one dość drogie ale umożliwiają na skuteczne cięcia w wydatkach jakie ponosimy w przypadku korzystania ze światła w sposób ciągły. Jeśli korzystamy z komputera dość regularnie to także powinniśmy być bardziej ostrożnymi w jego użytkowaniu. Nie pobierajmy zbyt wielu i zbyt dużych materiałów z sieci, gdyż w trakcie ?ściągania? ulubionych filmów czy muzyki, także zmuszamy komputer do wydajniejszej pracy a przez to do zużywania większej ilości prądu ? elektryczności.

Be the first to comment on "Jak utrzymać dom? Opłaty i czynsze"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.