Jak przekazać 1% podatku?

Często słyszy się o tym, że bez większego trudu można zasilić konto jakiejś fundacji, która działa dla osób poszkodowanych w jakichś sposób przez los.

Wiele osób przystaje na chwilę gdy słyszy taką informację, a inni zwyczajnie machną ręką i nie chcą bawić się w sprawy papierkowe. Ale  jak się okazuje, przekazanie 1% podatku nie jest niczym trudnym . Każdy z nas, musi rozliczyć się raz w roku z Urzędem Skarbowym.

Czasami robimy to sami, innym razem korzystamy z pomocy biura rachunkowego.  Taki 1 procent to dla nas bardzo niewiele, natomiast osobie chorej może pomóc uratować życie.

Jak zabrać się za przekazanie tego procenta na konto fundacji? Sprawa jest niezwykle prosta.  Na początku należy zaznaczyć, iż zakłada się, ze część swojego podatku możemy  przekazać organizacji pożytku publicznego. Jeżeli ma to być osoba prywatna, powinna zostać ?podpięta? pod działalność takiej właśnie organizacji. Podatek możemy przekazać wszyscy, zarówno jako firma, jak i osoba prywatna ? np. emeryci i renciści. Wykonując roczne zeznanie podatkowe, musimy odnaleźć odpowiednią rubrykę, dzięki której wybierzemy opcję przekazania części podatku na rzecz danej organizacji. W specjalną rubrykę należy wpisać numer KRS danej organizacji natomiast zanim to uczynimy, powinniśmy upewnić się, że ta właśnie organizacja znajduje się na liście w wykazie uprawnionych do otrzymania tej części zwrotu podatku.

Prócz numeru KRS , należy także wpisać kwotę, jaką chcemy ofiarować organizacji ? uprzednio wyliczoną. Mamy prawo do przekazania jednego procenta tylko dla jednej organizacji, jeżeli korzystamy wyłącznie z jednego druku. Natomiast jeżeli rozliczamy się za pomocą kilku druków nic nie stoi na przeszkodzie, by wesprzeć większą ilość organizacji.

Kto i kiedy przekazuje 1% podatku na konto osoby zainteresowanej? Robi to Urząd Skarbowy, i zawsze do lipca danego roku podatkowego, w którym to przekazujący daną kwotę złożył dokument w urzędzie. Jak widać w naprawdę prosty sposób możemy wspomóc jakąś organizację lub też osobę prywatną.

Be the first to comment on "Jak przekazać 1% podatku?"

Leave a comment

Your email address will not be published.
Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.